Urban Legend: Syfilis powraca

Od kilku miesięcy zarówno polskie jak i zagraniczne instytucje medyczne, alarmują o wzroście zachorowań na syfilis. Publiczne toalety mogą okazać się drugą, po bezpośrednich kontaktach seksualnych, najczęstszą drogą zakażenia.
Syfilis (kiła) to schorzenie bakteryjne. Zazwyczaj pojawia się w formie niezauważalnego guza wewnątrz organizmu, który przez dłuższy czas pozostaje bez wpływu na ogólną kondycję. Sam guz często „znika” sam bez jakiejkolwiek kuracji. Niestety, po kilku miesiącach u zakażonych osób pojawiają się ciężkie do zdiagnozowania i powracające objawy grypo-podobne. Nieleczony syfilis uszkadza przede wszystkim układ nerwowy i prowadzi do zaburzeń psychicznych. Na przestrzeni lat bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie i atakują także inne wewnętrzne organy, co może mieć poważne konsekwencje, łącznie ze śmiercią. Syfilis wykryty w porę można jednak zaleczyć w dwa do trzech tygodni przy użyciu antybiotyków.
 
Światowa Organizacja Zdrowia oszacowuje obecne liczby zakażonych syfilis na 12 milionów osób rocznie na całym świecie. Liczba zachorowań w Europie wzrosła zwłaszcza w ostatnich kilkunastu miesiącach.
 
Winna rozwiązłość seksualna młodzieży?
 
Tu i ówdzie słychać głosy, iż powrót kiły to wynik wzrastającej rozwiązłości seksualnej wśród młodzieży. Pojawiają się nawet tacy, którzy wskazują na pośrednią winę Internetu, który „lansuje nowoczesną i niebezpieczną seksualność”. Z kolei, konserwatywne środowiska, próbują wykorzystać problem zrzucając odpowiedzialność na imigrantów spoza Europy. To bardzo daleko idące, przesadne i niczym nie potwierdzone interpretacje. Zwłaszcza w takim kraju jak Polska. Według doniesień w naszym kraju mamy również do czynienia z małą falą syfilisu, podczas gdy imigrantów spoza Europy jest wciąż bardzo niewielu.
 
Jak można zarazić się syfilisem?
 
Warto więc wsłuchiwać się w informacje podawane przez organizacje zajmujące się zdrowiem a nie „strażników moralności” czy też „obrońców białej Europy”. Mało kto wie, że osoba nosząca w sobie bakterie syfilis, w pierwszych ośmiu tygodniach od zarażenia może zarazić wiele innych osób m.in. poprzez deskę klozetową, dzielenie jednej butelki piwa, czy używanie tych samych sztućców.
 
Badania w tych kwestiach wciąż trwają, ale wygląda na to, że publiczne toalety mogą okazać się drugą, po bezpośrednich kontaktach seksualnych, najczęstszą drogą zakażenia. I tak, powraca jak bumerang problematyka publicznych toalet. 
 
Problem publicznych toalet
 
Mowa tu zwłaszcza o WC w lokalach, klubach ale także środkach transportu, biurach i urzędach. Problem nie ogranicza się już tylko do kwestii nie-higieniczności. Przejawia także w konkretnych zagrożeniach wynikających chociażby z niepokojącego „powrotu do gry” konkretnego schorzenia. W tym kontekście interesujące wydają się niektóre akcesoria pojawiające się w progresywnych sklepach, żywo reagujących na aktualne światowe trendy. Do takich akcesoriów zaliczają się lejki do sikania dla pań, czyli tzw. urinelle.
 
W Europie Zachodniej i Skandynawii urinelle są już bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych, nowoczesnych kobiet i dziewczyn. U nas powoli zdobywają coraz więcej zwolenniczek. W kontekście chorób przenoszonych drogą publicznych toalet, wydają się być dla kobiet ciekawym rozwiązaniem.

2012-11-27


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu