Urban Legend: Planowane zużycie produktów

Miasto jest pełne mitów i legend. W wielu z nich tkwi ziarno prawdy, wiele z nich jest wyssanymi z palca wstrząsającymi historiami, które przerażają wysublimowanych mieszkańców metropolii. Nie nam to oceniać. Jedynie prezentujemy najróżniejsze historie, a na początek – spisek żarówkowy.

Znane jako planned obsolescence, czy też built-in obsolescence – świadome i planowane zużycie produktów. Działania prowadzone przez producentów najróżniejszego sprzętu, urządzeń oraz odzieży, które mają jakoby prowadzić do szybszego zużywania się wytwarzanych przez nich produktów.
 
Jak twierdzą śledzący temat – w tym twórcy poniższego filmu - idea planowanego zużycia produktów narodziła się w latach międzywojennych ubiegłego wieku. Stanowi jedno z podstawowych narzędzi wpływania na konsumenta. Po to, by dokonał niebawem ponownego zakupu wcześniej, niż mogłoby mu to być potrzebne. Poniżej udostępniamy dokument video emitowany w telewizji TVN CNBC z cyklu ‘Zrozumieć świat’ i opublikowany na kanale YouTube.pl.
 

 
Miejska legenda lub prawda. Warto jednak pamiętać, że jeśli mamy zepsuty produkt, a w serwisie słyszymy, że reperacja będzie droższa od zakupu nowego produktu, to warto nie poprzestawać na takiej informacji. Powinniśmy zebrać jak najwięcej informacji o uszkodzeniach i szukać rozwiązania problemu również poza serwisem. Odwiedzając nieautoryzowane serwisy możemy przecież trafić na porzucony, nieprzydatny już sprzęt, w którym akurat potrzebna nam część jest sprawna.

2012-11-06


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu