Miejski stres

Życie w dużym mieście powoduje, że stajemy się bardziej podatni na choroby psychiczne. Jednak miasto to cała infrastruktura – miejsca pracy, dotarcie do kultury i kontakt z innymi ludźmi, więc nie odrzucimy pobytu w tej przestrzeni. Jak radzić sobie ze stresem w aglomeracjach miejskich radzi Adam Woźniak, specjalista psychiatra.

Połowa ludzkości na planecie Ziemia żyje obecnie w miastach. W 1950 roku było to zaledwie 30 procent. W okolicach roku 2050 w miastach będzie żyć niemal 75 procent ludzkości. Miasto nie jest jednak samą superlatywą. Występowanie zaburzeń lękowych, schorzeń afektywnych, typu depresja jest w miastach o wiele częstsze, niż na wsi.

 
Na poniższych filmach Adam Woźniak, specjalista psychiatrii, opowiada o tym, jak to jest z życiem w mieście i jak radzić sobie ze związanymi z tym problemami.
 

 

 

2012-12-08


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu