Kawowy serial part 2: Kawa a cholesterol

Przed tobą kolejny odcinek kawowego serialu z aktualnościami świata nauki wobec kofeinowego szaleństwa. Ciśnienie, cholesterol, serce, wątroba, jelita, nerki, demencja, ciąża, odporność… a spożywanie kawy – o tym wszystkim dowiesz się z naszej serii pobudzających artykułów.

Zastanawiałeś/aś się pewnie nie raz, jak połączyć nieustanną popularność kawy z krążącymi wszędzie informacjami o jej domniemanych negatywnych wpływach na zdrowie. Znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże przyjrzenie się aktualnym badaniom przeprowadzonym przez renomowaną niemiecką instytucję Deutsche Gruene Kreuz e.V. uznawaną za wolną od wszelkich komercyjnych, politycznych i religijnych wpływów. Badania ogłoszono latem 2012 roku. W tym odcinku przyjrzymy się wpływie kawy na poziomu cholesterolu.


Kawa a poziom cholesterolu


Kawa sama w sobie nie zawiera cholesterolu. Zawiera jednak tzw. diterpeny (związki lipidowe: kafestol i kafeol), o których wiadomo iż w sposób pośredni podnoszą wartość cholesterolu we krwi. Jedna z nich utrudnia pracę enzymów wątrobowych odpowiedzialnych za odpływ cholesterolu.

Dobra wiadomość jest taka, że parzenie kawy przy użyciu filtra minimalizuje wpływ diterpenów. Zostają one w filtrze i nie dostają się do twojej kawy. Według aktualnych badań kawa filtrowana nie ma żadnego istotnego wpływu na poziom cholesterolu. Rozpoznawalne ilości diterpenów pojawiają się w kawie parzonej metodą turecką, gotowanej kawie w stylu skandynawskim, kawie przygotowanej w zaparzaczu tłokowym (Frenchpress) i innych bezfiltrowo przygotowywanych kawach. 5 filiżanek niefiltrowanej kawy podwyższa poziom cholesterolu o około 0.33 mmol/L. Warto zanotować, że w kawie Robusto znajduje się mniej diterpenów niż w Arabika.

Osobom z podniesionym poziomem cholesterolu i pijących kawę espresso zalecane jest więc spożywanie mniejszych ilości, alternatywnie przerzucenie się na kawy filtrowane. Oczywiście zawsze godne polecenia wydają się kawy organiczne.


Wypiłeś/aś porządne espresso – już tego nie ukryjesz!


Jak więc widzisz, nie taki diabeł straszny, wystarczy tylko ilość lub sposób parzenia kawy dostosować do swoich potrzeb . A jak jesteśmy już przy ilościach - czy wiesz jak poznać, że pijasz za dużo kawy? Po efektach! Jurek Owsiak zaprosi cię na partyjkę szachów, a Kuba Wojewódzki nazwie twoim imieniem swego psa. Ale bez obaw. Nikt nie ma nic złego na myśli. Najwyraźniej podkręciłeś/aś tempo.


I jeszcze jedno pytanie: Sprawdzałeś/aś już czy jesteś uzależniony/a od kawy? Odpowiedz sobie na poniższe pytania, a wszystko będzie jasne: Przygotowanie kawy rozpuszczalnej wydaje ci się zbyt czasochłonne? Za każdym razem rozmawiając o śmierci prosisz znajomych o kremację w puszcze po kawie?


No cóż, mimo wszystko nie załamuj się. Śledź kolejne odcinki kawowego serialu. Wyczytasz jeszcze sporo nowości na temat swojego nałogu. I zdziwisz się – wcale nie czekają cię tylko cierpienia, ale przede wszystkim zasłużone przyjemności.

W następnym odcinku kawowego serialu: kawa a serce, czyli o tym, czy tej miłości może towarzyszyć zdrada.
 

2013-01-15


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu