Architektura strachu

Zamknięte osiedla to azyl bezpieczeństwa. To również moda, która rozlewa się w dużych miastach na całym świecie i wpływa na współczesną miejską architekturę. Miasto reaguje na społeczne choroby koncepcją izolacji.

Dobrze sytuowane osoby migrują wewnątrz miast od setek lat – za nimi podążają usługi i sprzedawcy. Od kilku dziesiątek lat jednak ludzie najbogatsi usuwają się do strzeżonych osiedli, często ulokowanych gdzieś na peryferiach miast.
 
Dotyczy to wszystkich kontynentów i wszystkich metropolii. Na północnych peryferiach Pekinu wyrosło ekskluzywne osiedle Orange County. Zamknięte osiedle zachwyca domami wybudowanymi w kalifornijskim stylu, a zaprojektowanymi przez architekta z Newport Beach. Orange County to marka, symbol luksusu, jak ekskluzywny samochód. Marka, która może towarzyszyć współczesnym miastom, o ile będą stawiane w oparciu o obsesję bezpieczeństwa i potrzebę izolacji społecznej.
 
Bogaci realizują pragnienia i potrzeby szerokich mas. Życie w mieście ma swoje minusy, niesie za sobą zagrożenia. Coraz realniej dociera do nas, że pełne milionów ludzi niewielkie przestrzenie rządzą się własnymi prawami, własną ekspresją. Próba ucieczki z tej przestrzeni do własnego świata staje się czymś naturalnym, tak jak domofony, strażnicy na klatkach i drut kolczasty rozciągnięty wokół budynków.
 
Bardzo słynnym przykładem brazylijskiej ‘architektury strachu’ jest osiedle usytuowane w północno zachodniej części Sao Paulo. Dla koszmarnego żartu, jego twórcy nazwali to strzeżone osiedle Alphaville, na cześć mrocznego, dyktatorskiego świata z filmowej antyutopii reżysera francuskiej nowej fali, Jean-Luc Godarda.
 
Współczesne miasta stanowią nowe doświadczenie, w którym po raz kolejny przekonujemy się o odwiecznych skłonnościach i problemach jednostki ludzkiej. Zrównoważony rozwój jest naczelną zasadą wielu spośród miast, w których pojawiają się owe ezoteryczne strefy luksusu. Miasto podąża jednak za tymi strzeżonymi obszarami. Na ogół przestrzeniom tym towarzyszy pozytywny wizerunek, który się nie przekłada na wizerunek mieszkańców elitarnych enklaw. Co więcej, strzeżone osiedla powszednieją, naśladowane przez szare blokowiska, jak chociażby ma to miejsce w Warszawie. Potrzeba izolacji w potężnych metropoliach dotyczy bowiem wszystkich.

2012-11-12


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu