Zbadaj geny, by uniknąć raka

Jeśli w Twojej rodzinie ktoś chorował na raka piersi lub jajników powinnaś zrobić badanie genetyczne wykrywające mutację genu BRCA1. Można je wykonać bezpłatnie w Łodzi.

Program wczesnego wykrywania tych nowotworów został opracowany przez polskich specjalistów z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie. Jego nowatorstwo polega na odkryciu, jakie zmiany genów oznaczają ryzyko wystąpienia raka. Testy genetyczne wykrywają te zmiany bezbłędnie. Prawdopodobieństwo wykrycia nowotworu piersi jest kilka razy większe, szybsze i pewniejsze niż w przypadku mammografii.

Z dotychczas przeprowadzonych badań MCND wynika, że w naszej populacji dziedziczymy bardzo podobne geny, więc jeśli w bliskiej rodzinie ktoś chorował na nowotwór, jest duża szansa, że odziedziczymy geny sprzyjające jego powstaniu.

Aby wziąć udział w badaniu należy pobrać ankietę na zbadanie mutacji genu BRCA1 ze strony http://www.renoma.ipt.pl/ . Jeśli osoba zgłaszająca zakwalifikuje się na badanie, to po około 2 tygodniach otrzyma zaproszenie.

– „Osoba, która się nie zakwalifikuje zostanie zaproszona na rozmowę z lekarzem, który wszystko wytłumaczy, powie, na co powinno się zwrócić uwagę. Może też zaproponować inne badania.” – tłumaczy Anna Rydzyńska z łódzkiego Centrum Medycznego „Renoma”. Do „Renomy” zgłasza się kilkadziesiąt do stu osób dziennie. Wśród chętnych są i mężczyźni, a ich zgłoszenia są także rozpatrywane.

Badanie polega na pobraniu krwi. Jest bezpłatne, bo finansowane przez Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ. Pobierana jest jedynie opłata 15 zł na transport pobranej krwi do placówki MCND w Szczecinie, gdzie jest badana.

Wynik potwierdzający mutację genu nie jest stwierdzeniem obecności komórek rakowych, a podwyższonego ryzyka. Oznacza dalszą diagnostykę, a w razie potrzeby leczenie profilaktyczne.

Naukowcy ze Szczecina odkryli także mutacje genów odpowiedzialnych za występowanie innych nowotworów m.in. jelita grubego i macicy.

2010-10-13


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu