Wstępna diagnoza

Sytuacja w publicznej służbie zdrowia zmusza nas czasami do refleksji. Reagować na pojawiające się dolegliwości i iść do lekarza, czy raczej samemu starać się diagnozować i podejmować wstępne decyzje związane z terapią?

Nawet wstępna diagnoza przez lata była zarezerwowana dla specjalistów medycznych. Konstytucja gwarantuje nam bezpłatny dostęp do niej i pomoc lekarską. Realia jednak są zupełnie inne. Dla wielu z nas próba nawiązania kontaktu ze służba zdrowia to droga przez mękę. Niejasny system rejestracji, który dodatkowo zaburza chaos związany z Rejestrem Usług Medycznych (nadal pacjenci stykają się z dziwnymi sytuacjami podczas prób weryfikacji ich uprawnień poprzez Elektroniczną Weryfikację Uprawnień Świadczeniobiorców), źle opłacani pracownicy służby zdrowia reagujący mało empatycznie na nasze problemy zdrowotne. Lub po prostu brak dostępu do usług medycznych. To wszystko zniechęca nas i powoduje, że coraz bardziej niechętnie korzystamy z pomocy medycznej.

 

Przykładem źle przez nas samych przeprowadzanych wstępnie diagnoz jest ból brzucha oraz ból głowy. To częste dolegliwości, na które nie do końca wiemy, jak właściwie reagować. Ból nie zawsze dokucza tam, gdzie leży przyczyna dolegliwości. Bywa ciągły, nasilający się, promieniujący, rozlany. Na ogół dopiero szczegółowe badania mogą wyjaśnić, co tak naprawdę się dzieje złego z naszym organizmem. Szybka reakcja i właściwie – a więc po diagnozie lekarskiej – podjęte działania mogą uchronić nasze zdrowie. Ból może więc być istotnym sygnałem ostrzegawczym, wymagającym kontaktu z lekarzem.

 

Z drugiej strony, warto zdawać sobie sprawę, że nawet bardzo dokuczliwy ból nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Ból brzucha bardzo często bywa niegroźnym objawem stresu, głodu, przeziębienia czy naturalnych, chwilowych problemów po posiłku.

 

Podobnie zresztą bywa z bólem głowy. Bóle głowy mogą mieć najróżniejsze przyczyny. Ból głowy może być skutkiem przemęczenia oczu lub zapalenia zatok przynosowych, ale również objawem ciężkich stanów chorobowych. Jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni, nie powinniśmy go lekceważyć, ale czym prędzej skorzystać z pomocy specjalistów. Ból pojawia się też na skutek bezpośredniego urazu głowy i wówczas jego przyczyna jest oczywista. Niestety, jeśli ból nie minął w ciągu kilku godzin, to wówczas również należy konsultować się z lekarzem.

 

Ból zmusza do reakcji. Jeśli nie minie w ciągu dwóch, trzech dni, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wstępna diagnoza naszego stanu zdrowia na wskutek nasilającego się lub ciągłego bólu brzucha, czy głowy bywa bardzo ważna. Nie lekceważmy tego, nawet jeśli obawiamy się kontaktu ze służbą zdrowia.

2013-03-13


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu