Telemedycyna

To inaczej mówiąc medycyna na odległość. Polega na rozdzieleniu miejsca pobytu pacjenta i osoby, która świadczy usługę medyczną np. lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta.

Telemedycyna jest najnowszą, dynamicznie rozwijającą się formą medycyny i opieki nad pacjentem. Łączy ze sobą elementy telekomunikacji, informatyki i medycyny. Wykorzystuje najnowocześniejsze technologie multimedialne, wideokomunikację i internet. Przeznaczona jest głównie dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą przyjść na tradycyjną wizytę lub badanie do lekarza.

Obecnie rozróżniamy dwie formy telemedycyny:

- telemedycyna oparta na wcześniejszym zapisie informacji dotyczących pacjenta (ang. pre-secorded). Polega na wysyłaniu np. obrazów do konsultanta, który ogląda je w dogodnym dla siebie czasie, po czym odsyła ich opis do nadawcy.

- telemedycyna czasu rzeczywistego (ang. real-time). W tej metodzie wymagania dotyczące parametrów technicznych są wyższe. Przykładem może być wideokonferencja obejmująca zasięgiem wielu lekarzy np. lekarza prowadzącego i specjalistów. W tej formie wynik jest natychmiastowy.

Zalety telemedycyny:

- łatwiejszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej
- pomoc w konsultacjach dla mniejszych ośrodków zdrowia
- pomoc w długotrwałym leczeniu
- asystowanie lekarzy specjalistów przy trudnych zabiegach i operacjach wykonywanych przez lekarzy lokalnych
- lepsza opieka zdrowotna na terenach odległych lub odizolowanych
- szybka diagnoza i pomoc medyczna w ratownictwie medycznym
- monitorowanie leczenia i ocena wyników
- łatwiejszy dostęp do pomocy medycznej w nagłych, poważnych przypadkach np. katastrofach naturalnych
- mniejsza ilość osób hospitalizowanych
- redukcja konieczności dojazdów
- mniejsze ogólne koszty leczenia
- większe możliwości szkolenia lekarzy i personelu medycznego, szczególnie na prowincji.

Obecnie możliwe jest przeprowadzanie operacji na odległość i interaktywne wideokonferencje, przesyłanie na odległość obrazów: zdjęć RTG, echogramów, EKG, USG, MRI, tomografii komputerowej.


Po raz pierwszy przekazano obraz zdjęcia RTG za pomocą łącza telefonicznego w Pensylwanii, USA w 1948 roku. W Polsce od 2001 roku działa Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

2010-08-18


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu