Techniki leczenia blizn

Blizny nie da się usunąć. Można jednak sprawić, by była jak najmniej widoczna. Podobno najbardziej bolą te blizny, których nie widać. Medycyna nie potwierdza jednak tez filozofów.

Blizna to tkanka włóknista, która różni się od zdrowej tkanki, z jakiej zbudowana jest zdrowa skóra człowieka. Przede wszystkim blizna jest dużo mniej elastyczna, nie opala się i na dodatek jest pozbawiona zakończeń nerwowych, gruczołów łojowych i włosów. Najczęściej blizna to smutna pozostałość po wypadkach,  operacjach, a także po chorobach, jak ospa wietrzna czy półpasiec.


 

Uwaga na nieprawidłowe blizny
Proces powstawania blizny jest związany z mechanizmem gojenia się rany, który przebiega w czterech fazach. Jeśli któraś z tych faz zostanie zakłócona, istnieje ryzyko powstania nieprawidłowej blizny - są to blizny przerostowe i keloidy (bliznowce) – czyli zgrubiałe, guzowate narośla powstające z powodu nadmiernej produkcji kolagenu przez fibroblasty. Po trądziku lub ospie wietrznej powstają z kolei blizny zanikowe, związane z niedostateczną syntezą nowej tkanki w naszym organizmie.


Blizna jest naocznym świadectwem niedoskonałości naszego organizmu. Chociaż w ostatnim półwieczu medycyna estetyczna dokonała wielkiego kroku naprzód, lekarze nie są w stanie odtworzyć w miejscu blizny zdrowej, nietkniętej skóry. Blizna nie musi jednak być problemem. Do wyboru mamy nowiem wiele metod, które sprawią, że stanie się mniej widoczna.


Wycięcie blizny
Najpowszechniejszą metodą radzenia sobie z dużymi bliznami przerostowymi jest ich chirurgiczne usunięcie. Zabieg ten, chociaż zdaje egzamin u niektórych pacjentów z bliznami przerostowymi, to jednak w przypadku keloidów kończy się zwykle niepowodzeniem. Dlaczego? Bo bliznowce odrastają! Gorzej, bliznowce niekiedy osiągają po zabiegu chirurgicznym rozmiary większe, aniżeli przed zabiegiem. Dlatego interwencję chirurgiczną łączy się często z pozostałymi metodami leczenia.


Sterydy w zastrzykach
Kolejna metoda polega na terapii sterydami w zastrzykach. Zastrzyki z kortykosteroidów, podawane bezpośrednio do blizny przynoszą znacznie lepsze efekty u pacjentów z keloidami, którzy stosunkowo wcześnie zgłosili się do lekarza. W wielu przypadkach zadowalający efekt osiąga się już po pierwszych 3 zastrzykach. W razie potrzeby terapię można kontynuować przez kilka kolejnych miesięcy. Niestety, nie wszyscy mogą przyjmować sterydy, a forma ich podawania nie jest szczególnie przyjemna.


Terapia laserem
Chirurgia laserowa to stosunkowo nowa i bardzo obiecująca metoda radzenia sobie z bliznami i keloidami. Skuteczność laserów nowej generacji wynosi, według rożnych badań, od 36 do 47%. Wielu pacjentów zauważa poprawę stanu skóry już po pierwszej sesji. Blizny leczone za pomocą lasera stają się bardziej miękkie i elastyczne. Terapia pozwala także zmniejszyć objawy takie jak swędzenie czy obrzęk. Aby poprawić efektywność leczenia, terapię laserem łączy się często z zastrzykami sterydowymi.


Krioterapia
Zamrażanie tkanki ciekłym azotem jest pod względem skuteczności porównywalne do terapii laserem. Bliznowce stają się bardziej płaskie i elastyczne, a blisko 75% pacjentów zauważa znaczną poprawę wyglądu skóry po kilku zabiegach. Niestety, krioterapia ma wiele skutków ubocznych – przede wszystkim długi proces gojenia się ran po zabiegu, ból, przebarwienia, a nawet ubytek skóry. W związku z możliwością wystąpienia tych powikłań krioterapię stosuje się tylko w przypadku małych blizn.


Presoterapia
Kolejną metodą o dość wysokiej, bo sięgającej 80% skuteczności jest terapia uciskowa (presoterapia). Stosuje się ją głównie w przypadku rozległych blizn po oparzeniach, a także po chirurgicznym usunięciu bliznowców płatków uszu. Niestety, terapia wymaga od pacjenta ogromnej cierpliwości, ponieważ polega na noszeniu specjalnego uciskowego ubrania przez 18-24 godziny na dobę i trwa od 4 do 6 miesięcy. Blizna, poddana uciskowi, staje się bardziej miękka i płaska. Jeżeli jednak pacjent zbyt szybko zrezygnuje z noszenia specjalnego stroju, bliznowce zaczną się tworzyć ponownie.


Silikonowe plastry
Powyższe zestawienie obejmuje niewielką część rozmaitych metod leczenia blizn, które oferuje medycyna konwencjonalna i naturalna. Lekarze zgodnie twierdzą, że w przypadku blizn najważniejsza jest profilaktyka. Aby zapobiec tworzeniu się patologicznych zmian, warto już od pierwszych dni po zamknięciu się rany stosować specjalne silikonowe plastry na blizny Sutricon. Plastry na blizny zmniejszają dolegliwości związane z formowaniem się blizny oraz skutecznie chronią przed powstawaniem nieestetycznych blizn przerostowych i keloidów. Życie bez blizn jest możliwe.

 

 

 

2011-06-01


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu