Przetestuj innowacyjny płyn do soczewek

Zastosowanie biomimetyki w okulistyce to zapewnienie komfortu osobom noszącym soczewki. Czytelnicy MedPlanety mogą wypróbować to rozwiązanie.

Badania z dziedziny biomimetyki doprowadziły do opracowania produktów należących do różnych gałęzi przemysłu, w tym kosmetyków, środków do pielęgnacji skóry, produktów z branży zdrowia i urody. Na przykład są to materiały samooczyszczające się oparte na hydrofobowych własnościach kwiatu lotosu oraz przylepce używane do zamykania ran, w których wykorzystano technologię opartą na budowie spodniej strony łap gekona.

Płyn, który naśladuje łzy
Naukowcy zajmujący się okulistyką postawili sobie za cel  zrozumienie tego, w jaki sposób przebiegają fizjologiczne procesy oczyszczania i utrzymania właściwego nawilżenia oka.

Wynikiem tych poszukiwań jest  Biotrue™, pierwszy płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych, oparty na bioinspiracji. Oznacza to, że odczyn płynu jest dopasowany do pH zdrowych łez, co przyczynia się do zwiększenia komfortu po założeniu soczewek. Płyn zawiera hialuronian, naturalny środek nawilżający występujący w oczach. Środek ten „utrzymuje się” na soczewkach aż do 20 godzin2, pomagając w zachowaniu właściwego poziomu nawilżenia soczewek i zapewniając uczucie komfortu od momentu ich założenia aż do końca dnia.

Inną ważną funkcją jest to iż płyn podtrzymuje trwałość dobroczynnych białek filmu łzowego, przyczyniając się do zachowania czystości i przejrzystości soczewek. Biotrue™ chroni zdrowie oczu, zwalczając drobnoustroje i bakterie chorobotwórcze, takie jak gronkowiec metycylinooporny (MRSA).

Płyn zrobił już furorę w Wielkiej Brytanii. Jeszcze przed przed wprowadzeniem produktu na rynek do firmy Bausch + Lomb zgłaszali się pacjenci, którzy chcieli zdobyć ten płyn. Z kolei ci, którzy go używali twierdzili, że odczuwają większy komfort noszenia soczewek przez cały dzień. Inni czuli różnicę od momentu założenia soczewek, utrzymując, że soczewki wydają się bardziej miękkie i że to wrażenie utrzymuje się przez cały dzień aż do chwili zdjęcia soczewek.

2011-05-25


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu