Poród rodzinny – czy zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Rodzenie razem stało się już w Polsce powszechną praktyką. Najczęściej osobą towarzyszącą kobiecie podczas rozwiązania jest jej partner. Zdarza się też, że zamiast niego pojawia się matka czy siostra przyszłej mamy. Jednak w przypadku uczestnictwa ojca dziecka należy wcześniej przeanalizować wiele czynników, aby z porodu rodzinnego wynieść przede wszystkim korzyści, a nie straty.

 

 

Jeśli przebieg ciąży jest prawidłowy i nic nie wskazuje na to, aby poród miał się odbywać z komplikacjami, większość par bierze pod uwagę możliwość wspólnego rodzenia. W takim przypadku warto odpowiednio się do tego przygotować, na przykład poprzez udział obojga przyszłych rodziców w szkole rodzenia czy rozmowę z doświadczoną położną.

 


Jednak decyzja o tym, czy rodzimy razem musi być naprawdę gruntownie przemyślana. Warto przeanalizować obie możliwe opcje. Żadna ze stron nie powinna naciskać na drugą, aby poród miał charakter rodzinny – mimo że dziś jest to ogólnie obowiązujący trend. W przypadku niektórych osób i niektórych związków lepsze wydaje się wyjście, gdy mężczyzna czeka nieopodal na moment, gdy dzidziuś jest już na świecie.


Znane są przypadki, gdy mężczyzna czy kobieta, którzy w gruncie rzeczy nie byli psychicznie gotowi na wspólne przeżycie wszystkich momentów porodu, musieli po tym wydarzeniu udać się na terapię indywidualną lub małżeńską. W nielicznych przypadkach zdarzało się również, że wspólne rodzenie powodowało zaburzenia seksualne u jednego z partnerów, najczęściej jednak o przemijającym charakterze.


Więcej o zaletach porodów rodzinnych, ale również o tym, dla kogo może on być niewskazany, przeczytasz w artykule na blogu dla przyszłych i świeżo upieczonych mam – Twój Poród.
 

2015-02-18


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu