Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn

Pigułka antykoncepcyjna jest obecnie najbardziej popularną i najczęściej ocenianą pozytywnie metodą antykoncepcji wśród kobiet. Brakuje jednak jej wyraźnej alternatywy – czyli skutecznej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn. Ostatnie badania dają jednak pewną nadzieję na szybkie pojawienie się tej formy antykoncepcji.

Antykoncepcja nie jest jedyną metodą zapobiegania ciąży. Inne dostępne środki i formy kontroli nie pozwalają jednak w pełni cieszyć się współżyciem, jako doznaniem naturalnym.

 

Tabletki dla mężczyzn byłyby z wielu powodów ciekawą alternatywą. Pozwoliłoby to na rozdzielenie odpowiedzialności za antykoncepcję pomiędzy obydwu partnerów. Ponadto zmniejszyłoby obawy kobiet dotyczące długotrwałego stosowania pigułek.

 

Zwiększają one bowiem ryzyko zawałów, zakrzepów krwi i udarów mózgu. Dotychczasowe próby koncentrowały się na opracowaniu środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn bazującego na hormonach. Wpływ środków hormonalnych na męskie libido i płodność rodzi jednak sporo obaw.

 

Naukowcy z Monash University w Victorii oraz Uniwersytetów w Melbourne i Leicester wpadli na inny pomysł. Postanowili opracować metodę działającą jak tymczasowa wazektomia. Działanie środka sprowadzałoby się do zatrzymania plemników w jądrach.

 

Nowa metoda została przetestowana na myszach. Z ich ciał usunięto dwa białka pośredniczące w procesie kurczenia się nasieniowodów. To dzięki skurczom sperma wydostaje się na zewnątrz. W rezultacie samce myszy okazały się w 100% bezpłodne. Co najważniejsze, nasienie zatrzymane w organizmie nie zostało uszkodzone i było nadal zdolne do zapłodnienia.

 

U ludzi proces miałby przebiegać podobnie. Oczywiście białka nie byłyby usuwane, ale blokowane za pomocą odpowiednich farmaceutyków. Technika nie wpływałaby na popęd płciowy mężczyzny. Zdolność do zapłodnienia wracałaby wraz z odstawieniem środka.


Lek blokujący jeden z receptorów, a konkretnie androgeniczny, jest już dostępny na rynku. Stosuje się go w leczeniu prostaty i nadciśnienia. Odnalezienie substancji blokującej drugie białko potrwa zapewne kilka lat.


Metoda ta może mieć jednak pewne wady. Pigułka wstrzymując bowiem proces skurczy mięśni gładkich, jednocześnie mogłaby wpływać na spadek ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca.

2014-02-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu