Nowość w antykoncepcji awaryjnej

W 22 krajach od roku dostępna jest pigułka antykoncepcyjna działająca do 5 dni po stosunku. W Polsce do tej pory dostępne są jedynie pigułki działające do 72 godz.

Pigułka o nazwie ellaOne opracowana w laboratoriach francuskiej firmy HRA Pharma, jest dostępna wyłącznie na receptę. Od roku można ją kupić m.in. w Wlk. Brytanii, niedługo wejdzie na rynek amerykański.


EllaOne zawiera 30 mg octanu uliprystalu działa jako modulator receptora progesteronu co m.in. wpływa na owulację.  Nowa pigułka wyróżnia się najwyższą efektywnością, bo działa do pięciu dni po niezabezpieczonym stosunku. Piątego dnia jej działanie jest pewne aż w 98%. Badania nad skutecznością opublikował m.in. brytyjski magazyn medyczny Lancet.


W Wielkiej Brytanii tabletkę ellaOne można kupić online, po wypełnieniu internetowego formularza, który czyta lekarz. W ciągu godziny zamawiająca Ellę kobieta otrzyma emaila z wynikiem konsultacji. Jeśli przebiegnie pomyślnie będzie mogła zamówić pigułkę, która zostanie jej dostarczona następnego dnia.


W Polsce obecnie dostępna jest antykoncepcja awaryjna działająca do 72 godzin po stosunku. Zamówienie tabletki jest możliwe po osobistej konsultacji z lekarzem, który wystawi receptę.

2010-10-05


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu