Medyczne właściwości silikonu

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo medycyna skorzystała na odkryciu właściwości silikonu. Dziś jest on składnikiem opatrunków, soczewek kontaktowych i implantów piersi.

Z medycznego punktu widzenia, ważne jest iż silikon posiada rozciągliwość podobną do skóry człowieka, nie ograniczoną przepuszczalność tlenu, stanowi barierę dla bakterii, nie przenika przez naskórek.

Zastrzyki z silikonu zakazane, implanty uznane za bezpieczne

Silikon jest biokompatybilny, nietoksyczny, nie powoduje alergii. Jest również doskonale tolerowany przez organizm człowieka, dlatego stanowi bazę implantów. Obecnie ciągle najbardziej znane są implanty służące do powiększania piersi w zabiegach medycyny estetycznej. Trzeba przy tym pamiętać, że zastrzyki z silikonem zostały zakazane. Natomiast implanty stosowane obecnie do powiększania piersi są oficjalnie uznane za bezpieczne, choć kilkanaście lat temu pojawiły się podejrzenia, że po pęknięciu mogą wywołać nowotwory i inne poważne choroby. Po przeprowadzeniu wielu badań oficjalnie uznano, że implanty nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Silikon używany do produkcji leków i opatrunków na blizny

Medycyna zna również silikonowe implanty terapeutyczne, które są czymś w rodzaju pojemnika zawierającego substancję leczniczą stopniowo uwalnianą do tkanek. Są one wszczepiane pod skórę a okres ich działania wynosi od roku do kilku lat. Z kolei żywice silikonowe mają zastosowanie w produkcji tabletek jako substancje powlekające i błonotwórcze.

 

W leczeniu blizn początkowy sceptycyzm lekarzy ustąpił wobec niezaprzeczalnych dowodów na wysoką skuteczność tego środka, szczególnie w grupie osób o wysokim ryzyku nieprawidłowego bliznowacenia. Wysoką skutecznością odznaczają się silikonowe plastry na blizny, które tworzą nad blizną „błonę silikonową”, zapewniającą idealne warunki dla naturalnych mechanizmów regeneracyjnych.

Aby lepiej widzieć i lepiej … gotować

Najnowocześniejsze soczewki kontaktowe wykonane są również z dodatkiem silikonu. Zalecane przez okulistów soczewki silikonowo – hydrożelowe zapewniają oczom pięć razy więcej tlenu niż tradycyjne soczewki. Minimalizują ryzyko powstania zakażeń oczu, m.in. zapalenia rogówki.

Silikon obecny jest w wielu dziedzinach naszego życia. Ostatnim hitem jest jego wykorzystanie w kuchni, jako pojemników do przechowywania oraz przygotowania żywności. Produkty przechowywane w takich naczyniach nie zmieniają smaku ani zapachu, a także nie tracą żadnych wartości odżywczych.
 

2011-12-01


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu