Leczenie pijawkami

To zabieg z dziedziny medycyny naturalnej, ma na celu poprawienie działania układu krwionośnego. Leczniczym gatunkiem pijawek jest hirudo medicinalis, dlatego  nazywany jest hirudoterapią.

Podczas zabiegu używa się od jednej do ośmiu pijawek, które wyposażone są w ssawki służące do dostawania się pod skórę. Zabieg polega na „przystawieniu” pijawek do powierzchni  ciała.

 

Za leczniczy uważa się już sam moment przekucia skóry, co działa na podobnej zasadzie jak w akupunkturze. Następnie do organizmu przedostają się substancje z gruczołów pijawek np. hirudyna (która zapobiega krzepnięciu krwi) oraz wiele innych o działaniu m.in. przeciwzapalnym. Ostatnim etapem zabiegu jest upuszczenie krwi przez pijawkę. W momencie gdy jest napełniona sama odkleja się od skóry. Upuszczenie krwi mobilizuje układ krwionośny do prawidłowego działania.

Zabieg taki powinien wykonywać odpowiednio przeszkolony lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu hirudoterapii. Pijawki muszą pochodzić z pewnego źródła, powinny być hodowane około roku i posiadać atest. Pijawkę przystawia się tylko jeden raz, natychmiast po zabiegu wrzuca się je do silnego roztworu soli.

Hirudoterapia polecana jest w:

- chorobach układu krążenia
- chorobach układu oddechowego
- nerwobólach
- przy trudno gojących się ranach
- hemoroidach
- rwie kulszowej
- bólach reumatycznych stawów

Substancje zawarte w ślinie pijawek mają także właściwości odmładzające skórę. Dlatego stosowane są w medycynie estetycznej przy likwidacji zmarszczek, żylaków, zmian skórnych i cellulitu.

Naukowcy badają także działanie anty rakowe niektórych substancje zawartych w gruczołach pijawek.

Hirudoterapia nie jest polecana osobom:


- z zaburzeniami krzepliwości krwi
- z nadciśnieniem tętniczym
- z niedokrwistością
- chorym na hemofilię
- kobietom w ciąży
- kobietom w czasie miesiączki
- oraz małym dzieciom.

więcej:

www.pijawki.org 

www.hirudoterapia.pl

2010-09-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu