Leczenie marihuaną - moda czy potrzeba?

W Polsce istnieje możliwość użycia medycznej marihuany, która zarejestrowana jest m.in. w Holandii jako lek Bedrocan. Możliwe jest to w ramach procedury importu docelowego i wymaga zgody dwóch lekarzy specjalistów oraz Ministerstwa Zdrowia.
Według informacji przekazanych przez firmę Bedrocan BV, latem tego roku, jeden z największych polskich dystrybutorów farmaceutycznych zakupił 15 gramów leczniczej marihuany na potrzeby polskiego pacjenta i za pozwoleniem polskiego rządu.
Holenderska firma od lat 90. specjalizuje się w hodowli medycznej marihuany za zgodą tamtejszego Ministerstwa Zdrowia. Preparat sprowadzony do Polski to prawdopodobnie Bedrocan, czyli susz konopii. Przyjmuje się go w formie wywaru lub inhalacji. Według holenderskiego Instytutu Farmakologii może być stosowany w łagodzeniu objawów następujących chorób:
- stwardnienie rozsiane,
- nowotwory,
- HIV/AIDS,
- Zespół Tourette’a,
- przy przewlekłym bólu.
Ten medykament kupują m.in. Czesi, Niemcy czy Finowie. W Polsce o rozpoczęciu procedury sprowadzenia leku decyduje lekarz prowadzący leczenie. Musi udowodnić, że żadne inne środki nie są w stanie zastąpić działania leczniczej marihuany. Takie jest stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego .
Rafał Grudziński zwolennik legalizacji marihuany, prowadzący stronę internetową www.konopialeczy.pl mówi, że kontaktowało się z nim kilkanaście osób zainteresowanych użyciem tego środka. Najczęściej były to osoby cierpiące na pozornie błahe choroby takie jak retinopatia, wytrzeszcz, ADHD. Po marihuanę decydują się sięgać również osoby z gronkowcami (jeden przypadek z MRSA), epilepsją oraz chorzy na Stwardnienie Rozsiane.
- „Kilka tygodni temu korespondowałem z chłopakiem, który po konsultacji z matką, postanowił podawać konopie dziadkowi chorującemu na nowotwór, po resekcji żołądka, z przerzutami. Marihuana miała łagodzić ból, przywrócić apetyt i tym samym dodać sił. Lekarze nie prowadzili już żadnego leczenia, zalecili jedynie morfinę.” – mówi Grudziński.
Zadaniem portalu KonopiaLeczy.pl jest w miarę obiektywne przekazywanie informacji o pozytywnych i negatywnych skutkach użycia konopi. – „Uważamy, że pacjenci powinni wiedzieć o tym alternatywnym, i w niektórych przypadkach, jedynym skutecznym sposobie leczenia.” – tłumaczy.
Według Grudzińskiego najczęstszym powodem zainteresowania medyczną marihuaną wśród polskich pacjentów jest znikoma skuteczność dotychczasowej terapii. Są tacy, którymi powoduje ciekawość. Innych przekonuje to, że jest ona lekiem naturalnym. Decydują się na nią także osoby, którym zażywanie tabletek przysporzyło dolegliwości np. ze strony układu pokarmowego.
- „Dostaje liczne maile od chorych z zapytaniem jak kupić ten lek. Większość jednak rezygnuje ze żmudnej, legalnej drogi jego pozyskania i woli zaopatrywać się „na ulicach" – podsumowuje Rafał Grudziński.
Grudziński próbował kilkakrotnie zainteresować środowisko lekarzy medyczną cannabis, jak dotąd bez odzewu.
czytaj także: Marihuana legalnym lekiem w USA
2010-10-07