Krioterapia

Krioterapię stosuje się w zapaleniach i zmianach zwyrodnieniowych stawów, po urazach (skręceniu, zwichnięciu, naderwaniu ścięgien). To metoda lecznicza jak i sposób odnowy biologicznej stosowany np. u sportowców wyczynowych.

Krioterapia to inaczej leczenie zimnem. Wyróżnia się krioterapię miejscową i ogólną. Stosowana jest w rehabilitacji i w dermatologii.

Krioterapia miejscowa polega na aplikowaniu bardzo niskiej temperatury w miejsce zmienione chorobowo. Może być stosowana do leczenia zmian skórnych i tych na błonach śluzowych (łagodne oraz nowotworowe). Jest to również metoda fizykoterapii. Rehabilitant za pomocą specjalnej głowicy schładza np. okolicę stawu, który powoduje ból.

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała działaniu bardzo niskiej temperatury (od -160 do – 100 C). Pacjent wchodzi do specjalnej kabiny schładzanej ciekłym azotem na około 3 minuty. Strój obowiązujący to bawełniana bielizna, skarpety, opaska na uszy/czapka i rękawice. Jest to metoda, która stymuluje organizm za pomocą dostarczaniu mu stresu fizjologicznego. Po wyjściu z kabiny wykonuje się obowiązkowo gimnastykę.

2010-09-13


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu