Krew pępowinowa: za i przeciw

Krew pępowinowa zawiera krwiotwórcze komórki macierzyste, które mogą być przeszczepiane, aby leczyć z poważnych chorób jak dziecięca białaczka.

W Polsce już ponad 20 tys. rodziców skorzystało z oferty jednego z banków krwi pępowinowej, gdzie sama opłata początkowa wynosi 600 zł, następnie wnoszą opłatę za pobranie oraz za każdy rok przechowywania krwi.


Jednocześnie w naszym kraju wykonano dotychczas kilkanaście przeszczepień krwi pępowinowej, z czego kilka u dzieci.

 

Do niedawna łożysko i pępowina a wraz z nimi cenne komórki macierzyste były utylizowane tuż po porodzie. Pobranie krwi podczas porodu jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym.

 

Banki zajmujące się przechowywaniem krwi pępowinowej zachęcają rodziców, argumentami, że w przypadku ciężkiej choroby taka krew może w przyszłości uratować życie dziecku lub jego rodzeństwu.


Jest to możliwe, ponieważ komórki macierzyste z krwi pępowinowej dostarczają nowych komórek w miejsce obumarłych i mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu. Właściwość tę wykorzystują przeszczepy autologiczne (dawca jest później biorcą pobranych komórek) jak i przeszczepy allogeniczne (przeszczepy od innego osobnika np. przeszczepy rodzinne).


Zdeponowanie krwi pobranej podczas porodu może być dobrym pomysłem dla rodzin, które mają już dziecko cierpiące np. na białaczkę, chłonniaka i inne nowotwory.


W USA w środowisku medycznym pojawiają się głosy przeciw nachalnemu marketingowi komercyjnych banków krwi pępowinowej, które reklamują swoje usługi rodzicom spodziewającym się dzieci. Niektórzy uważają za nieetyczne straszenie ich widmem choroby, w sytuacji, gdy są rozchwiani emocjonalnie czekając na poród.


Jednym z głównych argumentów przeciw bankom krwi pępowinowej jest to, że są one zbyt drogie, a w związku z tym niedostępne dla większości rodziców.


Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne wydało opinię, w  której stwierdza, że nie istnieją żadne dokładne szacunki na temat prawdopodobieństwa, czy dzieci potrzebują własnych komórek z krwi pępowinowej. Ze statystyk, które są dostępne wynika, że prawdopodobieństwo takie wynosi od 1:1000 do 1:200,000. Ponadto nie ma dowodów na bezpieczeństwo lub skuteczność autologicznego przeszczepu krwi pępowinowej w leczeniu nowotworów złośliwych.


Dyskusja trwa. W USA w niektórych szpitalach i instytutach pojawiła się możliwość darmowego przechowywania krwi pępowinowej dla rodziców, którzy mają już dzieci obciążone ciężkimi chorobami.
 

2011-03-08


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu