Jak diagnozuje się nowotwory?

Nowotwory są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w zachodniej cywilizacji. Każdego roku z powodu raka umiera duża część społeczeństwa. Niestety, nadal nie wynaleziono lekarstwa, które z całkowitą skutecznością, nie pozostawiając skutków ubocznych leczyłoby ludzi z nowotworów. Tym niemniej, wczesna diagnoza zwiększa szansę na długie i zdrowe życie!

Onkologia – w jaki sposób diagnozuje się nowotwory?

Rak to nie wyrok!

Mimo wszystko efekty leczenia z roku na rok są coraz lepsze i obecnie smutna informacja przekazana przez lekarza nie musi stanowić wyroku. Najskuteczniejszą formą obrony przed rakiem nadal pozostaje jego odpowiednia profilaktyka.

 

Przede wszystkim warto już po zauważeniu jakichkolwiek objawów, które mogłyby świadczyć o chorobie nowotworowej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli ten uzna taką zasadność, otrzymamy od niego skierowanie do specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem nowotworów czyli onkologa.

Badania przed biopsją

Na pierwszej wizycie kontrolnej zostanie przeprowadzony z nami wywiad, w którym zostaniemy zapytani o historię własnych chorób i najbliższej rodziny. Lekarz wstępnie zbada również nasze ciało w poszukiwaniu zmian na skórze i jeśli uzna to za konieczne, to skieruje na dodatkowe badania takie jak RTG czy USG.

 

Po otrzymaniu wyników badań, zostanie podjęta decyzja o konieczności skierowania na biopsję. Jest to badanie, podczas którego pobiera się fragment lub całość podejrzanej o występowanie zmiany nowotworowej tkanki i poddaje analizie w warunkach laboratoryjnych. Istnieją dwa główne rodzaje biopsji – cienkoigłowa i gruboigłowa.

Podczas, gdy pierwsza metoda cechuje się bardzo małą inwazyjnością jej skuteczność diagnostyczna pozostawia sporo do życzenia. Biopsja gruboigłowa jest zaś niemal w stu procentach pewna, jednakże w jej przypadku istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia powikłań.
 

2014-01-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu