Etiologia cukrzycowych zmian w mikrokrążeniu i naukowe uzasadnienie dla nowych metod leczniczych

Etiologia cukrzycowych zmian w mikrokrążeniu i naukowe uzasadnienie dla nowych metod leczniczych.

 

Podsumowanie:
Z powoduretinopatii cukrzycowejw USA ślepnie co roku ok. 25 000 osób. Podstawowym mechanizmem zmian patologicznych w siatkówce, nerce oraz nerwach w przebiegu cukrzycy jest stres oksydacyjny wywoływany przez reaktywne formy tlenu ROS.
 

Istnieje kilka patologicznych procesów w cukrzycy, które prowadzą do powstawania ROS: szlak glikolityczny, szlak poliolowy, szlak heksozaminy, szlak uszkodzenia zależnego od wieku, szlak kinazy C.
 

Nowe możliwości leczenia zmian w mikro- i makrokrążeniu w przebiegu cukrzycy skupione są na wpływie na poszczególne szlaki patologiczne. Na przykład bloker kinazy białkowej C (izoenzym beta) np. ruboksistauryna znajduje się obecnie w 3 fazie badań klinicznych u pacjentów z retinopatią cukrzycową, cukrzycowym obrzękiem plamki i cukrzycowej neuropatii.
 

Kwas liponowy, który jest stosowany w Niemczech od wielu lat u pacjentów z neuropatią cukrzycową. Znajduje się on obecnie w 3 fazie dużych badań klinicznych. Antyoksydacyjne działanie kwasu liponowego jest bardzo silne, a wyniki jego działania u chorych na cukrzycę jest bardzo obiecujące.

 

Źródło:

Autor: E. V. Feldman
Tytuł: “Etiology of diabetic microvascular disease and scientific rationale for new therapeutic targets
Advanced Studies in Medicine, 2005; 5(3A); S138-S143.
 

2012-01-19


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu