Czym są skoki rozwojowe dziecka?

Na początku swojego życia niemowlę potrafi mocno zaskoczyć nieprzygotowanych na to młodych rodziców. Dzieje się to wszystko za sprawą błyskawicznych i nagłych zmian posiadanych przez malucha umiejętności edukacyjnych i adaptacyjnych. Zachodzące zmiany nazywamy skokami rozwojowymi dziecka.

Tak się składa, że każdy z nas doświadcza jako małe dziecko siedmiu niezwykłych i charakterystycznych etapów, czyli siedmiu skoków rozwojowych. Z bezbronnego i nieco zaskoczonego noworodka staje się samodzielną, coraz bardziej niezależną istotą, która potrafi się przemieszczać i zdobywać to, co dla niego najlepsze. Podczas pierwszych tygodni życia maleństwa znacznie poszerza się jego wrażliwość na docierające do niego bodźce wzrokowe, słuchowe, zapachowe oraz smakowe. Podczas skoków rozwojowych mózg dziecka błyskawicznie wspina się na następny poziom abstrakcji.

Od chwili narodzin staramy się zaadoptować do otaczających nas nowych warunków ludzkiej rzeczywistości. Jest to zupełnie inny świat niż ten, który bobas poznał w łonie matki. W pierwszym roku życia umiejętności dziecka rozwijają się bardzo intensywnie, jednak należy pamiętać o fakcie, że każde dziecko jest inne i rozwija się we własnym tempie. Poza tym, dzieci przenoszone doświadczają pierwszego skoku rozwojowego na ogół nieco wcześniej niż pozostałe dzieci. Z kolei u wcześniaków skok rozwojowy może pojawić się nieco później.

Rozwijający się układ nerwowy z coraz lepiej funkcjonującym mózgiem pozwalają coraz lepiej odczuwać docierające do maleństwa bodźce. Może to powodować stres, który dziecko pokazuje nam swoim płaczem, problemami ze snem i ogólnym rozdrażnieniem osobowości.

Skoki rozwojowe dziecka poprzedzają zmiany zachowań. I tak, nader posłuszne, grzeczne  dziecko przekształca się w roszczeniowe i płaczliwe, wręcz demoniczne maleństwo. Może się zdawać, że niemowlak popadł w nocy w jakiś regres edukacyjny. Ale może też w błyskawicznym czasie sprawiać wrażenie o kilka tygodni starszego i bardziej doświadczonego, a przy tym spokojniejszego i bardziej pewnego siebie i swoich możliwości. Nic dziwnego, że holenderscy lekarze, czyli Frans Plooj i Hetty van de Rijt nadali tym wydarzeniom w życiu dziecka miano tygodni cudów.

Początkowo nie pojawiające się lub trwające krótko momenty marudzenia maleństwa i przepowiadające skok rozwojowy wydłużają się wraz z wiekiem dziecka.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka.

2018-02-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu