Czym jest borelioza?

Borelioza to tak zwana chorobą odkleszczową, jednak w rzeczywistości to nie sam kleszcz powoduje owe schorzenie, lecz bakteria znajdująca się w jego wnętrzu. Boreliozą można zarazić się przez ugryzienie kleszcza, który jest nosicielem krętków zwanych Borrelia. Nie każde ugryzienie przez kleszcza wywołuje boreliozę, lecz zawsze jest lepiej zrobić profilaktyczne badanie.

Jeżeli po ugryzieniu kleszcza pojawi się rumień to należy jak najszybciej rozpocząć leczenie antybiotykoterapią. Im później się rozpocznie, tym większe jest ryzyko, że leczenie nie będzie skuteczne. 

Borelioza to choroba zakaźna, jednakże zakażenie nie może się przenieść z człowieka na człowieka, gdyż jedynym przenosicielem tej choroby są kleszcze. Borelioza jest także schorzeniem wielonarządowym, które to najczęściej atakuje skórę, serce, stawy a także układ nerwowy.

Do zakażenia Borrelią dochodzi przez ugryzienie kleszcza. Często jednak człowiek nie zdaje sobie sprawy, iż został ukąszony, a objawy mogą się pojawić znacznie później, co czasem utrudnia rozpoznanie choroby. Warto po wizycie w lesie czy na łące obejrzeć siebie oraz bliskich, i dokładnie sprawdzić, czy na ciele nie usadowił się kleszcz. Szybkie usunięcie kleszcza może zapobiec wystąpieniu choroby. Nie można jednak usuwać go samodzielnie, tylko najszybciej zgłosić się do lekarza.

Jeżeli kleszcz ma styczność z organizmem człowieka więcej niż 24 godziny, to ryzyko wystąpienia choroby staje się znacznie większe. Oprócz tego trzeba pamiętać, iż nie wszystkie kleszcze są nosicielami choroby. W ocenie tego, czy już zostaliśmy zakażeni, ma również znaczenie miejsce, w które ugryzł kleszcz, gdyż ryzyko zakażenia zwiększa się przy ugryzieniu w delikatną skórę, na przykład na zgięciach.


 

Również drażnienie kleszcza przez przypalanie, smarowanie tłuszczem bądź alkoholem potęguje ryzyko wystąpienia choroby, ponieważ w ten sposób zwiększamy ilość śliny oraz wymiocin kleszcza, który wpuszcza je do naszej krwi, razem z krętkami chorobotwórczymi w zwiększonej ilości.

 

Zobacz: Borelioza. Co mamy zrobić, gdy zostaniemy ukąszeni przez kleszcza
 

2013-12-11


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu