Czy powstanie Bank Mleka Kobiecego w Polsce?

W Warszawie może powstać pierwszy Bank Mleka Kobiecego, o ile znajdą się pediatrzy, którzy zechcą wesprzeć ten pomysł oraz szpital dziecięcy z oddziałem patologii noworodka, który zechce udostępnić pomieszczenia na ten cel.
Banki mleka funkcjonują na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, na Słowacji, w Finlandii, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Włoszech. Działają zwykle w porozumieniu ze szpitalnymi oddziałami pediatrycznymi i neonatologicznymi.
Bank prowadzi rekrutację dawczyń wśród zdrowych matek karmiących własne dzieci, odbiera od nich pokarm, a następnie, po przeprowadzeniu serii kontrolnych badań i pasteryzacji, przekazuje go potrzebującemu dziecku, którego mama nie może samodzielnie karmić.
Dlaczego korzysta się z mleka innej kobiety?
Taka potrzeba zachodzi gdy sztuczna mieszanka mleczna nie wystarczy by chronić zdrowia i życie przedwcześnie urodzonego noworodka, w profilaktyce oraz rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.
Przewaga walorów odżywczych naturalnego mleka kobiecego ma znacznie w przypadkach:
- wcześniactwa,
- niewydolności nerek,
- wrodzonych chorób metabolicznych,
- niedorozwoju,
- syndromie krótkiego jelita,
- dysplazji oskrzelowo-płucnej,
- rekonwalescencji pooperacyjnej,
- nietolerancji pokarmowej.
Pokarm z banku mleka ma znaczenie prewencyjne w rozwoju takich schorzeń jak:
- nekrotyczne zapalenie jelit,
- alergia na mleko krowie i sojowe,
- nietolerancja pokarmowa,
- zapalenie jelit,
- choroba Crohna.
Mleko dawczyń traktowane jest jako czynnik wspomagający leczenie wielu chorób zakaźnych okresu noworodkowego, a także przyspiesza rekonwalescencje po zabiegach chirurgicznych związanych z:
- przetoką brzuszną,
- rozszczepieniem powłok brzusznych,
- przepukliną pępowinową,
- niedrożnością jelit,
- kolostomią.
O powstanie Banku zabiegają wolontariusze ze Stowarzyszenia na rzecz Banku Mleka Kobiecego. Aby ta idea weszła w życie potrzebne jest powołanie biura, gdzie byłaby prowadzona baza danych dawczyń oraz odpowiednio wyposażone laboratorium do pasteryzacji i przechowywania darowanego mleka.
Mleko zgromadzone w takim banku byłoby przebadane pod kątem bakteriologicznym i wirusologicznym.
Stowarzyszenie potrzebuje także pomocy konsultantów wśród lekarzy takich specjalności jak lekarzy neonatolodzy, pediatrzy, a także doradców laktacyjnych, położnych a także pielęgniarek, wirusologów, bakteriologów, specjalistów od żywienia, a nawet prawników.
Źródła: www.bankmleka.pl
2011-05-30