Czy mleko jest zdrowe?
Ssaki karmią swoje potomstwo mlekiem. Tak samo czyni człowiek. Człowiek kiedyś eksperymentował i postanowił karmić swoje potomstwo mlekiem innego ssaka – krowy. Tak już zostało. Czy ten nawyk żywieniowy jest zdrowy?
- Najwyższy czas, aby dowody na szkodliwość mleka i jego przetworów ukazane zostały w rzetelny sposób opinii publicznej. Jednym z największych mitów jest twierdzenie, że potrzebujemy mleka dla zdrowych kości i zębów – stwierdza profesor T.Colin Campbell, autor „The China study” oraz wykładowca Cornell University.
Międzynarodowa Federacja Mleczarska uznała, że mleko krowie jest produktem całego, nieprzerwanego doju, od zdrowej, na dodatek dobrze żywionej krowy mlecznej. Ponadto mleko powinno być otrzymane od krowy w sposób prawidłowy. Czy jest tak na pewno? Jak się jednak okazuje, mleko pochodzące z hodowli krów posiada fatalne standardy.
Krowy mleczne są schorowane z powodu przepracowania. Co trzecia krowa cierpi na zapalenie gruczołu mlecznego. Opuchnięte wymiona wydzielają ciałka ropne, których znaczna część trafia potem do twojej szklanki mleka. Dopuszcza się obecnie 400 milionów ciałek ropnych na jeden litr mleka. Współczesne mleczarstwo skupia się więc na zapobieganiu skażeniu mikrobiologicznemu mleka. Powodem pojawiania się w mleku krowim bakterii patogennych są choroby zwierzęcia, kontakt zwierzęcia z chorym człowiekiem, jak też brak higieny doju oraz nieodpowiednie przetrzymywanie mleka. Kolor mleka to jednak nie wszystko!
Krowie mleko posiada 11 różnych substancji wspomagających wzrost oraz 35 różnych hormonów. Bierze się to z faktu, że duża część mleka krowiego na rynku pochodzi od ciężarnych krów i krów, które niedawno urodziły. Poziom estrogenu i innych hormonów jest w ich mleku rekordowo wysoki.
Specjaliści od spraw żywienia oraz lekarze diagnozujący choroby dziecięce nadal się spierają o przyczynę wielu chorób. Tym niemniej, wiele argumentów i wyników badań wskazuje, że różnego rodzaju alergie oraz astma, egzema, kolka, czy trądzik powiązane są w jakimś stopniu ze spożywaniem przez dzieci mleka krowiego.
Czy krowie mleko wzmacnia? Prawdopodobnie mleko jest jednym z powodów anemii dziecięcej. Odpowiada również za rozwój cukrzycy wśród dzieci.
Jednym z najpopularniejszych argumentów zwolenników spożywania krowiego mleka jest fakt, że dostarcza ono potężne ilości wapnia, niezbędnego młodemu organizmowi. Tymczasem wszystkie cenne składniki mleka znajdziemy bez trudu w szerokiej gamie produktów pochodzenia roślinnego. Wapń znaleźć możemy między innymi w tofu, sezamie, nasionach słonecznika, suszonych figach, kapuście włoskiej, brokułach, migdałach, szczypiorku, fasoli, oraz w szpinaku.
Czy można żyć bez mleka? W niektórych kulturach wysoko ceniących sobie zdrowie, czyli w Chinach, Japonii i na wyspach Polinezji mleko w ogóle nie jest spożywane. Mleka unikają też Arabowie oraz niektóre plemiona afrykańskie.
2013-10-01