Co zrobić, gdy nie możesz zarejestrować się do lekarza

Państwowe przychodnie nie mogą wyznaczać jednego dnia w miesiącu na zapisy, gdyż jest to niezgodne z prawem.

W ciągu ostatniego roku do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpływały zgłoszenia dotyczące kolejek przed przychodniami, w których czasem przez wiele godzin stało po kilkaset osób. Coraz więcej zgłoszeń napływa też od pacjentów, którzy spotykają się z utrudnieniami w uzyskaniu rejestracji do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów. Chodzi o problemy z telefonicznymi zapisami oraz o to, że uzyskane terminy wizyt są bardzo odległe w czasie.

 

Zapewnienie rejestracji to obowiązek przychodni
Jednak przychodnie mają obowiązek zapewnić rejestrację na podstawie zgłoszenia osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Na wizytę każdy pacjent ma prawo zapisać się dowolnie wybranego dnia, w godzinach pracy rejestracji.

Ustalenie określonych dni do zapisywania się jest niezgodne z prawem. Taka praktyka, narusza zbiorowe prawa pacjentów i może grozić nałożeniem na placówkę kary pieniężnej do wysokości 500.000 złotych.

Pacjenci, którzy spotkają się z utrudnieniami w uzyskaniu rejestracji do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistów, proszeni są o kontakt z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta.

Biuro przyjmuje zgłoszenia od pacjentów pod numerem bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 21.00, oraz drogą elektroniczną - sekretariat@bpp.gov.pl.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

2011-05-06


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu