Co zawierają dopalacze

Już niedługo dowiemy się, jakie substancje psychoaktywne sprzedawano w sklepach z dopalaczami. Inspektorat Sanitarny bada, co znajduje się w „wyrobach kolekcjonerskich”.

Sklepy z dopalaczami pojawiły się w Polsce 2 lata temu, wcześniej sprzedaż prowadzona była przez Internet. To odpowiedniki zagranicznych smart shopów – sklepów z różnymi substancjami psychoaktywnymi, które działają tak jak narkotyki z czarnego rynku. Substancje te sprzedawane są w postaci tabletek, proszków czy mieszanek ziołowych jako „produkty kolekcjonerskie nie do spożycia”. Sprzedawca zwykle bez ogródek informuje kupujących, co np. kolekcjonuje się przez nos.

W polskich smart shopach można było kupić m.in. mefedron, który działa podobnie jak amfetamina (początkowo odczuwa się stan euforii i brak zmęczenia, a później na „zejściu” stany lękowe, zaburzenie pracy serca.) Mefedron zakazany w innych krajach Europy, zdelegalizowano w Polsce zaledwie dwa miesiące temu.

Inne produkty m.in. „kadzidełka” mają działanie zbliżone do marihuany. Najgroźniejsze dopalacze działają tak jak LSD, czyli powodują halucynacje i omamy słuchowe. W sklepach dostępne były „kolekcje” zawierające LSA, substancję pochodzącą m.in. z nasion powoju. Jeden z efektów działania to ciężkie stany depresyjne.

Inne objawy po dopalaczach to zatrucia, halucynacje, kłopoty z sercem, myśli samobójcze, psychozy, stany lękowe, wyczerpanie.

Być może w sklepach z dopalaczami można było też dostać kapsułki znane jako „tabletki gwałtu”. Dzięki substancji GHB, czyli kwasie gamma – hydroksymasłowym, mogą wpłynąć na ilość dopaminy, co powoduje luki w pamięci, zawroty głowy, problemy z logicznym myśleniem. Efektem przedawkowania jest śpiączka, a także amnezja następcza – ofiara nie pamięta, co się z nią działo.

Producenci dopalaczy działali wykorzystując lukę w prawie. Korzystający z ich produktów mogli więc błędnie uważać, że są one bezpieczniejsze niż narkotyki od dilerów. Jednak, żadne dopalacze przed wprowadzeniem do sprzedaży, nie były nigdy badane pod kątem ich wpływu na zdrowie i potencjalną szkodliwość.

 

Obecnie po zamknięciu sklepów z dopalaczami sprzedaż ponownie przeniosła się do Internetu. Według lekarzy moda na dopalacze nie mija.
 

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

2010-10-15


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu