Co siódmy udar mózgu występuje podczas snu

Do około 14 % udarów dochodzi podczas gdy chory śpi, co obniża szanse na udzielenie właściwej pomocy potrzebnej do uratowania mózgu.

Udar niedokrwienny mózgu spowodowany jest przez zablokowanie przepływu krwi w mózgu, zwykle z powodu skrzepu. Kiedy wystąpi podczas snu chorego, leczenie jest bardzo utrudnione.

Przy wystąpieniu udaru niedokrwiennego mózgu pomoc powinna być udzielona w ciągu kilku najbliższych godzin od pojawienia się pierwszych symptomów. Osoby, które budzą się z objawami udaru często nie otrzymują właściwej pomocy, bo trudno jest ustalić kiedy się one rozpoczęły.

Chodzi o to, że jeśli upłynie więcej niż kilka godzin od pierwszych symptomów, leki powodujące krzepnięcie krwi nie mogą być podawane, ponieważ spowodują jeszcze większe spustoszenie. W takich przypadkach podanie tych leków jest praktycznie niemożliwe, a co za tym idzie deficyty neurologiczne mogą być nieodwracalne.

Jeśli więc chory obudzi się z poczuciem, ze coś jest nie tak, nie powinien czekać na nowe objawy tylko od razu udać się po pomoc medyczną. Nawet, jeśli leki zakrzepowe nie mogą być podane istnieje wiele innych sposób ratowania życia.

Objawy udaru mózgu to:

- Nagły paraliż lub osłabienie twarzy lub kończyn, zwłaszcza po jednej stronie ciała
- Nagłe problemy z równowagą lub poruszaniem się
- Nagłe problemy ze wzrokiem
- Zaburzenia mowy
- Nagła dekoncentracja, problemy z mówieniem lub zrozumienia prostych instrukcji
- Nagły silny ból głowy bez wyraźnej przyczyny

Istnieje prosty sposób, aby pomóc ludziom zapamiętać, czego szukać, kiedy wydaje im się, że są świadkami udaru. Z angielskiego metoda ta nazywa się FAST (Face, Arms, Speech, Time):

- Face (Twarz): Sprawdź, czy chory może się uśmiechnąć lub czy jedna strona jego twarzy wygląda jakby opadała w dół
- Arms (Ramiona) Czy chory jest w stanie podnieść obie ręce, czy też jedna strona opada mu w dół
- Speech (Mowa): Sprawdź, czy jest w stanie mówić wyraźnie lub czy może powtórzyć proste zdanie.
- Time (Czas): Wezwij pomoc natychmiast, gdy stwierdzisz któryś z powyższych objawów.

Na podstawie badań opublikowanych przez Amerykańską Akademią Neurologii.

2011-05-11


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu