Borowina

Jest to rodzaj torfu. Zabiegi borowinowe stosuje się przy leczeniu urazów, reumatyzmu, a także niepłodności i chorób przewlekłych.

W wyniku rozkładu roślin bagiennych, w warunkach wilgotnych, przy niewielkiej ilości powietrza powstają ciała brunatne i humusowe. W borowinie znajdują się kwasy organiczne i sole, co sprawia, że ma ona działanie przeciwzapalne,  zwiększa odporność organizmu. W Polsce stosowana jest od 1815 roku.

Przy użyciu borowiny wykonywane są zabiegi gorące i zimne. Zabieg gorący powoduje powolne nagrzewanie tkanek, co:
- rozluźnia mięśnie
- poprawia rozciągliwość więzadeł i ścięgien
- zwiększa zakres ruchu stawów
- usuwa zbędne produkty przemiany materii

Natomiast zabieg zimny stosowany jest w ostrych stanach zapalnych i pourazowych jako miejscowa krioterapia.

Dzięki borowinie można zmniejszać obrzęki poprzez działanie mechaniczne, gdyż nacisk masy borowinowej prowadzi do wzrostu odpływu krwi żylnej i chłonki.

Występujące w borowinie żywice, kwasy huminowe, bituminy i garbniki mają właściwości:
- ściągające
- przeciwzapalne
- bakteriobójcze

Borowina ma wpływ także na czynność gruczołów dokrewnych. Zawarte w niej związki zwiększają wydzielanie hormonów jajnikowych, nadnerczowych i przysadkowych.

Zabiegi borowinowe stosuje się też w:
- zwyrodnieniach stawów i chrząstek
- stanach pourazowych stawów, mięśni i kości
- osteoporozie
- stanach po wszczepieniu endoprotez
- przewlekłych stanach zapalnych kręgosłupa
- reumatyzmie

Ponadto można je stosować przy wspomaganiu leczenia:
- niepłodności
- przewlekłych zapaleniach narządu rodnego
- klimakterium
-zapaleniu wątroby
- przewlekłych chorobach układu pokarmowego
- przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

2010-10-18


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu