Autyzm a wiek matki

Ryzyko autyzmu wzrasta wraz z wiekiem matki. W porównaniu z kobietami, które urodziły przed 30 stką, matki rodzące po 40 roku życia, mają aż o połowę większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka.

Badacze z University of California przebadali dane o wszystkich narodzeniach z lat 90. tych ubiegłego stulecia w Kalifornii. Jak dotąd jest to największe tego typu badanie, objęło prawie 5 milionów dzieci, z czego u ponad 12 tys. rozwinął się autyzm. Okazało się, że ta choroba częściej występowała u dzieci starszych kobiet, niezależnie od wieku ojca.

Autyzm jest chorobą, w wyniku której dochodzi do zaburzeń w rozwoju. Przeciętnie występuje u 1 na 100 dzieci. Choroba pojawia się przed 3 rokiem życia. Charakterystyczne dla niej jest zachowanie dziecka, np. powtarzające się ruchy lub ograniczone ruchy, braki w umiejętnościach społecznych i komunikacji. Występowanie choroby tłumaczone jest zaburzeniami w rozwoju mózgu, które zaczynają się już w życiu płodowym.

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy ogłosili, że ryzyko urodzenia dziecka z autyzmem jest tym większe, im starsza matka. Np. co pięć lat ryzyko wzrasta prawie o 1/5. Wiek ojca nie ma tu znaczenia

 

2010-09-09


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu