Adaptogeny

To grupa leków roślinnych, które regulują funkcjonowanie całego organizmu. Przywracają równowagę i mobilizują organizm do walki z chorobami i stresem.

Przykładem najbardziej znanego adaptogenu jest żeń-szeń. W Azji nazywany jest korzeniem życia. Został bardzo dokładnie przebadany klinicznie i laboratoryjnie. Jego pozytywne działanie na organizm to:


- dodaje energii
- poprawia koncentrację
- poprawia pamięć
- wzmacnia funkcjonowanie układu immunologicznego
- podnosi witalność u osób starszych
- zwiększa odporność na stres
- ma zdolności antyoksydacyjne

Działa powoli, ale jest bardzo skuteczny. Bez konsultacji z lekarzem nie jest zalecany dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Inne adaptogeny to m.in. różaniec górski (poprawia kondycję, działa na ciało i umysł), cytryniec chiński, (chroni wątrobę), tarczyca bajkalska (ma właściwości przeciwzapalne). Należy szukać ich w aptekach i sklepach zielarskich.

2010-09-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu