Kobieta ma dwadzieścia dwie osobowości

Matka dwójki dzieci ma dwadzieścia dwie osobowości. Jest między innymi milionerką, burdelmamą i spikerką, która mówi po niemiecku. Każda z jej osobowości ma własny głos i sposób zachowania, jej oblicza zmieniają się kilka razy na dzień.

To zdumiewający przypadek dysocjacyjnego zaburzenia osobowości. Psychiatrzy zajmujący się pacjentką są oszołomieni, nigdy nie spotkali kogoś, kto posiadał więcej jak dwanaście osobowości. Dawn Taylor jest w swojej tragedii wyjątkowa.

„Czuję się jakbym połowę swego życia była pijana”, Dawn nigdy nie pamięta, co się dzieje po tym jak inna osobowość przejmuje jej ciało i umysł.

Dawn Taylor żyje w związku z kochającym partnerem i dwójką dzieci mających dziesięć i siedem lat. Po urodzeniu dziecka matka wpadła w depresję poporodową, jej stan jednak przedłużał się trwając latami. W końcu kobieta pewnego dnia obudziła się cała pokrytą krwią i z nożyczkami w ręku. Nie pamiętała co się stało.

„To tak jakby moje inne osobowości próbowały wpędzić mnie w tarapaty. Niektóre z nich nienawidzą mojego partnera Deana i choć go bardzo kocham, zmuszają mnie żebym mówiła na jego temat złośliwe rzeczy.”

„Znalazłam w skrzynce nadawczej wiadomość sms, którą wysłałam mojej przyjaciółce. Napisałam w niej, że stoję przed jej domem i zaraz ją skrzywdzę. Zadzwoniłam do niej z przeprosinami tłumacząc, że wiadomość wysłał ktoś inny. Czułam się okropnie.”

„Inne osobowości nienawidzą nawet mnie samej. Pewnego razu obudziłam się i zobaczyłam na moim udzie cięcie po żyletce.”

„Jedyną zaletą jest to, że wszystkie osobowości kochają moje dzieci. Jednak mimo to martwię się tym, co mogą im zrobić.”

„Chciałabym po prostu być zwykłą mamą.”

Czasami nawet najprostsze czynności sprawiają jej olbrzymią trudność.

„Przywykłam wszędzie jeździć rowerem, kiedyś jechałam z Troyem w siodełku z tyłu i Connorem jadącym na rowerze przede mną. Pewnego razu moja osobowość zmieniła się nagle w małą Daisy – dziewczynkę, która nie potrafi jeździć na rowerze. Straciłam równowagę, wpadłam na Connora i po chwili wszyscy leżeliśmy na ziemi. Parę tygodni temu kiedy byłam na zewnątrz zobaczyłam, że rower wisi na drzewie.”

„To brzmi zabawnie, ale dla mnie jest przerażające. Jedna z moich dziecięcych osobowości musiała wdrapać się na drzewo, ale kiedy była na górze – ocknęłam się i nie wiedziałam jak zejść na dół.”

„Kiedyś ocknęłam się w centrum handlowym, a wokół stali ludzie i klaskali. Moi synowie myśleli, że zrobiłam coś zabawnego, więc starałam się śmiać razem z nimi, ale tak naprawdę czułam się okropnie zażenowana.”

„Chłopcy potrafią wykorzystywać moje zmiany osobowości. Jedną z nich jest bogata kobieta, która myśli, że posiada olbrzymią fortunę.”

„Raz wyszliśmy na zakupy, a chłopcy przekonali mnie żebym kupiła im drogie zabawki i słodycze. Kiedy ocknęłam się, zdałam sobie sprawę z tego co zrobiłam. Obudziłam się w salonie otoczona pudełkami klocków Lego, grami komputerowymi i konsolami do których zakupu przekonali mnie chłopcy.”

 

Zobacz też: Osobowość borderline

Nie zawsze tak było, kiedy Dean ją poznał – miała osiemnaście lat, była modelką i miała w sobie masę radości i pewności siebie.

„Po urodzeniu Connora jechaliśmy samochodem, kiedy nagle zaczęła krzyczeć przez okno na przypadkowego przechodnia. Kiedy zapytałem ją po wszystkim, o co chodziło – spojrzała na mnie jakbym był szalony. Niczego nie pamiętała.”

„Pierwszą osobowością, która się pojawiła była Lashes. Lashes to pełna złości nastolatka, która mnie nie lubi. Dostawałem od niej wiadomości, w których pisała, że jestem bezużyteczny.”

„Powiedziała mi, że nienawidzi mnie i ostrzega żebym lepiej nie wracał z pracy do domu.”

„Zaczęło pojawiać się coraz więcej wcieleń Dawn. Czasami pojawiała się Mary. Pracowała w firmie PC World i wstawała o piątej rano mówiąc mi, że musi iść do pracy. Próbowałem przekonywać ją, że nigdzie nie pracuję.”

„Innym razem pojawia się mała Daisy, która siedzi na podłodze i rysuje całymi godzinami obrazki. Są również inne dzieci, a kiedy Dawn jest pod ich wpływem, jej pismo również przypomina gryzmoły dzieci.”

„Jedna z jej osobowości to niemiecka spikerka – Dawn uczyła się języka niemieckiego w szkolę.”

„Jest również Madam Taylor, właścicielka burdelu. Próbowałem wytłumaczyć Madam Taylor, że jest Dawn. Teraz jednak ignoruje ją ponieważ lekarze powiedzieli, że interakcja z osobowościami Dawn czyni je silniejszymi.”

„Na początku było to przerażające, ale teraz jej osobowości stały się częścią mojego życia. To jak życie z dwudziestoma dwoma różnymi osobami. Niektóre palą papierosy, inne cygara, a przecież Dawn nigdy nie paliła.”

„Moi koledzy żartują sobie, że to niesamowite, że śpię z dwudziestoma dwoma różnymi kobietami. Jednak co mam powiedzieć kiedy idę do łóżka z właścicielką agencji towarzyskiej, która później zmienia się w pięcioletnie dziecko? Jestem zagubiony. Kocham Dawn ale to co tworzymy nie jest już dłużej relacją, to sposób życia.”

„Nigdy nie mógłbym zostawić ani jej, ani chłopców, ale jej choroba zabrała kobietę, którą kochałem. Ludzie pytają, czy dalej mam nadzieje ją odzyskać? Oczywiście, że tak, odpowiadam - inaczej oszalałbym.”
 

2013-11-25


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu