Ella Harper - The Camel Girl

Niewątpliwa celebrytka wymierających już za jej życia objazdowych freakshows – czyli Ella Harper, znana pod scenicznym nazwiskiem The Camel Girl. Urodziła się w czasach, w których potworną deformacje jej ciała publiczność zebrana w cyrku witała gromkimi brawami. Oto historia o nowożytnej tolerancji!

Ella Harper urodziła się w Tennessee w 1873. Na całym świecie stała się sławna jako The Camel Girl, czyli Kobieta Wielbłąd. Specyficzny wygląd ciała Elli Harper wynikał z nietypowego, ortopedycznego schorzenia. Kolana kobiety wyginały się w druga stronę. Deformacja spowodowana przez congenital genu recurvatum jest chorobą występującą niezmiernie rzadko.

 

Choroba znana jest medycynie, jako wrodzone przemieszczenie stawu kolanowego (CDK), wrodzone zwichnięcie rzepki (CDP), a najrzadziej jako wrodzony hiperprzeprost Zapadalność na congenital genu recurvatum wynosi jeden do stu tysięcy urodzeń. W 1888 istniało tylko 25 udokumentowanych doniesień w literaturze medycznej, ale już w 1900, liczba ta - między innymi za sprawą popularyzowania zjawiska występowania choroby przez postać The Camel Girl wzrosła do 127 udokumentowanych przypadków.

 

Z powodu odwrotnie zginających się stawów kolanowych Ella Harper zmuszona była poruszać się na czworaka. Rezultatem jej niecodziennej postawy zostało okrzyknięcie jej imieniem The Camel Girl.

W 1886 Ella Harper została gwiazdką cyrku W. H. Harris’a - Nickel Plate Circus. Często pojawiała się na scenie w towarzystwie wielbłąda, by publiczność mogła porównać niezwykłą zbieżność obu istot. Publiczność była jej obecnością zachwycona! Brak tabloidów, telewizji i Internetu powodował, że Ella Harper była nie tylko najciekawszym punktem programu cyrku –za jej sprawą do Nikel Plate Circus przybywały tysiące ludzi. Współczesne gazety pisały o niej: „to najwspanialszy wybryk natury od początków świata”.

Co ciekawe, dostrzeżono, że Ella Harper mówi – jak każdy człowiek, a nie milczy, jak wielbłąd. Ella na swój temat wypowiedziała się jednak krótko: „Jestem nazywana Kobietą Wielbłądem, ponieważ moje kolana zginają się w druga stronę. Chodzę na czworaka podpierając się rękoma. W ciągu ostatnich czterech lat skupiałam się głównie na show-biznesie, ale teraz w 1886 roku zamierzam z tym raz na zawsze skończyć. Chce iść do szkoły i nauczyć się nowego zawodu.”

Ella Harper zniknęła widzom i mediom z oczu. Jej fani dowiedzieli się jeszcze, że w 1905 Ella Harper wyszła za mąż. Widocznie pieniądze, które zarobiła w cyrku wystarczyły, żeby wkroczyła na nową, spokojniejszą drogę życia. Odcięła się od cyrku, gazet i dziennikarzy. W tym samym czasie za sprawą wiedeńczyk, Siegmunda Freuda na salony europejskie i amerykańskie wkroczyła nowa moda – psychoanaliza. Przypadek Elli Harper i piętno jej popularności nie zostały jednak zapewne przez nikogo opisane.
 

2013-10-31


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu