Dziewczynka nie czuje bólu

Gabby Gingras ma 12 lat i jeszcze nigdy nie poczuła bólu. To, co czyni ją inną od reszty dzieci, wśród których Gabby dorasta, jest rzadko spotykaną jednostką chorobową. Zdiagnozowano bowiem u Gabby obojętność na ból z anhydrozą, w skrócie nazywana CIPA(congenital insensitivity to pain with anhidrosis).

Czym jest obojętność na ból z anhydrozą (congenital insensitivity to pain with anhidrosis)? Chorzy nie czują bólu, ciepła i zimna. Często nie wiedzą nawet, że doznali poważnego obrażenia, np. złamali jakąś kość w swoim ciele.

Pozornie niezdolność do odczuwania bólu wydaję się niesamowitym darem, jednak gdy przyjrzeć się temu dokładniej okazuje się, że jest to przekleństwo. Bo czym jest ból? To przykre, na pewno negatywne wrażenie, jakiemu poddane są zmysły pod wpływem różnorodnych bodźców uszkadzających lub zagrażających uszkodzeniem naszego ciała. Ból to odczucie subiektywne dla każdego chorego, dlatego jest nim wszystko to, co bólem nazwiemy.

 

Przede wszystkim jednak, ból jest bardzo ważnym mechanizmem ostrzegawczym, który informuje nas o tym, co jest dla nas niebezpieczne i czego należy unikać. Nie odczuwając bólu nie mielibyśmy oporów przed włożeniem ręki w ogień, czy obcięciu sobie palca w jakiejś maszynie.

Od kiedy Gabby Gingras nauczyła się chodzić, zaczęła być regularną pacjentką szpitala. W wieku 2 lat złamała szczękę i nawet nie była tego świadoma. Rodzice dowiedzieli się o złamanej szczęce dziecka dopiero, kiedy w złamanie wdała się infekcja, która wywołała wysoką gorączkę. Gabby po tym zdarzeniu musiała przyjmować silne leki przez sześć miesięcy.

Kiedy Gabby Gingras miała 4 lata nakręcono o niej dokument zatytułowany „Życie bez bólu”. Na filmie widać, jak mała dziewczynka biega i przypadkowo trzaska głową w twardą, ostrą krawędź stołu. Dziecko nawet tego nie zauważa i bawi się dalej, matka musi jej zwracać uwagę, ostrzegając żeby nie zrobiła sobie krzywdy. Dziecko jest cały czas pod baczną obserwacją opiekunów.

Gdy dziewczynka ząbkowała, zaczęła żuć własny język tak, jakby to była guma balonowa. Jej dziąsła były pogryzione i zakrwawione, a palce obdarte ze skóry. Dla rodziców był to przerażający i bolesny widok. Gabby Gingras gryzła twarde, plastikowe zabawki i łamała na nich swoje małe ząbki. Rodzice poszli za radą lekarza, który doradził im, żeby wyrwali dziecku wszystkie zęby. Tylko w ten sposób mogli uchronić małą dziewczynkę od zrobienia sobie krzywdy. Wczesne wyrwanie mlecznych zębów spowodowało, że dorosłe zęby zaczęły wyżynać się zbyt szybko, a Gabby Gingras rosnąc – wypchnęła je - usunęła z organizmu. W przyszłości dziewczynka będzie musiała nosić implanty lub sztuczną szczękę.

Szokująca historia, najdoskonalej wyjaśniająca tragedię choroby obojętność na ból z anhydrozą, związana jest z lewym okiem dziewczynki. Jakiegoś dnia matka Gabby spostrzegła coś ciemnego na oku córki. Pomyślała, że to jakiś paproch, lecz kiedy przyjrzała się bliżej zrozumiała, że dziewczynka uszkodziła sobie rogówkę. Szybko zadzwoniła do lekarza i poinformowała, co się stało. Okulista był niebywale zdziwiony i twierdził, że tak uszkodzone oko nie mogłoby pozostać otwarte ze względu na niewyobrażalny ból. Gabby Gingras jednak nie wiedziała, co znaczy ból. W zabawie prawie wydłubała sobie własne oko.

Oko Gabby było w tak złym stanie, że doktor zszył powiekę, a Gabby, której cierpienie było obce, szybko własnoręcznie porozrywała szwy. Rodzice założyli jej gogle do nurkowania, żeby uchronić oczy. Było już jednak za późno – dziecko nieodwracalnie straciło wzrok w lewym oku.

 

Z powodu ryzyka infekcji całego organizmu, lewe oko Gabby Gingras zostało całkowicie usunięte z czaszki. Dla rodziców, decyzja o usunięciu oka własnemu, malutkiemu dziecku była piekłem i ostrzeżeniem, że zanim Gabby dojrzeje i pojmie własną tragedię, może stać się jeszcze wiele tragicznych wypadków.

Wrodzona obojętność na ból jest bardzo rzadkim, genetycznym schorzeniem. Na świecie odnotowano do tej pory około 400 przypadków zachorowań. Na chorobę Gabby Gingras nie ma lekarstwa, a dziewczynka prawdopodobnie do końca życia będzie musiała się zmagać z licznymi urazami i uszkodzeniami ciała.
 

2013-11-07


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu