Dziewczyna bez serca

Młoda dziewczyna przeżyła 118 dni bez serca. Nastolatka pozbawiona jednego z najważniejszych organów życiowych spędziła prawie cztery miesiące w szpitalu. Przez ten czas była utrzymywana przy życiu za pomocą specjalnej maszyny pompującej krew do jej organizmu.

Dziewczyna żyła bez serca. Później D'Zhana Simmons, 14-latka z Karoliny Południowej opowiadała dziennikarzom, że utrzymywanie przy życiu przez maszynę było przerażającym doświadczeniem. Cały czas żyła w przerażeniu obawiając się niespodziewanej awarii pomp, które błyskawicznie mogły doprowadzić do jej śmierci.

Na konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie w Miami opowiadała później, że w szpitalu czuła się „nieprawdziwym człowiekiem”, tak jakby w ogóle nie istniała.

14-letnia dziewczyna cierpiała z powodu kardiomiopatii rozstrzeniowej. W tym stanie jej serce znajdowało się nienaturalnie powiększone i osłabione, poza tym - niezdolne do samodzielnego pompowania krwi.

2 lipca w 2008 w szpitalu Miami Holtz Children D'Zhana przeszła operacje serca, ale bardzo szybko okazało się, że nowe serce nie działa prawidłowo i trzeba je jak najszybciej usunąć ze względu na zagrożenie życia dziewczynki.

 

Nastolatka z usuniętym sercem, a właściwie bez serca została podłączona do maszynerii podtrzymującej życie. Tak oczekiwała na następny przeszczep serca. W tym stanie spędziła 118 dni, czyli prawie cztery miesiące. Dopiero 29 października lekarze wszczepili jej inne, sprawnie działające serce.

Doktor Marco Ricci tłumaczył, że zazwyczaj pompy służą jedynie do podtrzymywania życia pacjenta kiedy ten posiada w organizmie własne, bijące serce. Niektórzy dorośli pacjenci w tym stanie są zdolni przeżyć do roku czasu. D'Zhana Simmons przeszła jednak wszelkie oczekiwania lekarzy i stała się pierwszym, tak młodym pacjentem, który wytrwał tak długo bez serca podłączony do medycznej aparatury.

Marco Ricci twierdzi, że prognoza dla nastolatki jest bardzo dobra. Jednakże inni lekarze uważają, że istnieje aż 50 procent szans, iż D'Zhana będzie potrzebować nowego serca już za 12 albo 13 lat.

 

2013-10-19


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu