Człowiek, który nie śpi

Wietnamczyk Thai Ngoc ma 71 lat i nie śpi od czasu, kiedy w 1973 roku zachorował i dostał bardzo wysokiej gorączki. Najbardziej zaskakującym faktem jest to, że mózg mężczyzny oraz organizm w ogóle na tym nie ucierpiały.

Thai Ngoc to człowiek, który nie śpi od 40 lat. Azjata cieszy się świetnym zdrowiem i doskonałą kondycją psychiczną. Całymi dniami (i nocami również!) ciężko pracuję w gospodarstwie gdzie hoduje świnie i kurczaki. Potrafi z powodzeniem przejść cztery kilometry z 50 kilogramową paczką mięsa.

- Nie mam pojęcia czy bezsenność wpłynęła w jakiś sposób na moje zdrowie. Wiem, że czuje się dobrze i mogę pracować tak samo, jak inni ludzie – opowiada dziennikarzom Ngoc.

Jego żona stwierdza, że dawniej nie miał najmniejszych problemów ze snem. Dzisiaj nawet spożywany przez Azjatę alkohol nie potrafi go złożyć do snu. Kiedy poszedł do lekarza zrobić badania, lekarz wydał diagnozę, że Thai Ngoc jest zdrowy. Wykryto w jego organizmie tylko nieznaczne obniżenie pracy wątroby, na którą bezsenność nie mogła mieć wpływu.

Thai Ngoc żyje z sześciorgiem dzieci w domu w Que Trung. Bezsenne noce przeznacza na dodatkowa prace na farmie, którą patroluje po zmroku w obawie przed złodziejami. - Spożytkowałem trzy bezsenne miesiące na wykopanie w ziemi dwóch wielkich stawów do łowienia ryb.
 

Thai Ngoc nie śpi od czasu gorączki w 1973 roku, ale opowiada obecnie, że od kwietnia w 2007 częściej miewa zły humor. Mężczyzna zaczął być bardziej ponury z powodu permanentnego braku snu. - Czuję się jak roślina bez wody – mówi Thai Ngoc.

Nie mniej jednak stan kondycji jego organizmu dalej zadziwia. Eksperymenty wykonywane na zwierzętach wykazały, że te szybciej umierały z powodu braku snu niż niedoboru pożywienia. Sen ma dla organizmu olbrzymie, metaboliczne znaczenie. Ludzie potrzebują snu, żeby żyć. Dobowe zapotrzebowanie na sen każdego z nas jest cechą indywidualną. W czasie swojego cyklu życia, człowiek przesypia około 20 lat.

 

W trakcie snu ciało ludzkie rozwija się, leczy i buduje nowe mięśnie. Bez snu wiele organów, a zwłaszcza mózg nigdy nie mogłoby odpocząć i zregenerować się. Głównie podczas snu tkanki organizmu przyswajają białka i tłuszcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Sen ma też ogromne znaczenie dla naszego układu nerwowego.

Prezentowaliśmy w ramach projektu Freakshow na MedPlaneta.pl straszliwą, śmiertelną bezsenność rodzinną, odkrytą przez włoskiego naukowca, doktora Ignazio Roiter. Jednak Tai Ngoc nie umiera na wskutek braku snu.

Wydaję się, że Thai Ngoc jest zdumiewającym wyjątkiem i znalazł sposób żeby oszukać sen.
 

Zobacz też: Hipersomnia.

2013-10-23


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu