Alergia na własne dziecko

Matka oszalała z rozpaczy, kiedy dowiedziała się, że jest uczulona na własne dziecko. Zaraz po urodzeniu synka, na jej skórze zaczęły pojawiać się bolesne pęcherze i czerwone krosty.

Macierzyństwo to spełnienie marzeń wielu kobiet. Nadal wychowanie dziecka dla wielu z nich jest podstawowym sensem życia i istnienia. To dziecko otrzymuje bezgraniczną, największą miłość od własnej matki.


Joanne Mackie miała 28 lat kiedy urodziła wymarzonego syna. Jej radość szybko przemieniła się w łzy rozpaczy, kiedy zrozumiała, że nie może nawet wziąć na ręce i przytulić własnego dziecka. Powodem rozpaczy matki była alergia na własne dziecko - Pemphigoid gestationis.

 

Alergia jest patologiczną odpowiedzią tkanek organizmu na działanie alergenu. Reakcja alergiczna polega na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem przeciwciał, które wiążąc się z antygenem doprowadzają do uwolnienia substancji będących mediatorami stanu zapalnego. Alergia objawia się na ogół łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, ale czasami przybiera ostrzejsze formy, aż po wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do śmierci.

 

Pemphigoid gestationis jest autoimmunologiczną chorobą skóry występującą niezmiernie rzadko podczas ciąży (a niemal nie zdarza się po urodzeniu dziecka). Pemphigoid gestationis charakteryzuje się swędzącą wysypką na ciele, która przekształca się w pęcherze i blizny. Pojawia się w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Wcześniej znana była pod pogardliwą nazwą, jako opryszczka ciężarnych, chociaż nie ma ona żadnego związku z wirusem opryszczki.

Nowo upieczona mama od samego trzymania niemowlaka w dłoniach dostawała alergii. Na jej plecach pojawiały się grube, odczuwalne pręgi, a ręce i ramiona bolały tak bardzo, że Joanne Mackie musiała owijać je schłodzonymi bandażami.

Lekarze byli zaskoczeni stanem pani Mackie. Biopsja skóry wykazała, że kobieta jest uczulona na własne dziecko. Sytuacja taka ma miejsce niezmiernie rzadko, występuje jedynie raz na 50 000 urodzeń. Ta nietypowa alergia rozwija się już w trakcie trwania ciąży, kiedy to przeciwciała zaczynają działać przeciwko zwykłym białkom w ciele.

Joanne Mackie musiała przyjmować silne sterydy podczas terapii, kiedy jej mąż sprawował samotnie opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Dopiero kilka miesięcy od rozpoczęcia kuracji matka mogła bez bólu wziąć na ręce swoje dziecko. Po roku czasu pani Mackie dalej nosi na skórze blizny i ciemne plany w miejscach, gdzie dawniej były krosty i bąble.

Lekarze ostrzegali pacjentkę, że Pemphigoid gestationis może trwać nawet całymi latami. Dla świeżo upieczonej mamy taka wiadomość była olbrzymim zaskoczeniem. Jak to możliwe, że mogła być uczulona na własne dziecko? Joanne Mackie wpadła w rozpacz, kiedy w pełni zrozumiała znaczenie tych słów.

- Miałam złamane serce, kiedy patrzyłam jak mąż po raz pierwszy kąpie nasze dziecko. Byłam załamana gdy obserwowałam jak bawi się z nim i pociesza, kiedy mały płacze. Mnie tam nie było, stałam z boku nie mogąc zbliżyć się do syna. - opowiadała przez łzy Joanne Mackie

Problem po raz pierwszy pojawił się następnego dnia rano po udanym porodzie, gdy Joanne Mackie karmiła małego synka James’a piersią. Wtedy poczuła nieprzyjemne mrowienie na dłoniach. Drugiego dnia całe jej ciało było już obsypane wysypką.

Lekarze zauważają, iż istnieje 95% szansy, że podobna sytuacja będzie miała miejsce przy następnej ciąży. Jednak kolejnym razem może zaszkodzić to również płodowi - organizm może zacząć wcześniej się bronić. Joanne nie chce przechodzić przez to ponownie, zwłaszcza gdyby niemowlakowi miała stać się krzywda.

Po 12 miesiącach od rozpoczęcia terapii Joanne Mackie wreszcie może bawić się z synkiem. - Nauczyłam się, że przytulanie własnego dziecka jest najcenniejszą rzeczą na świecie. Znalazłam swój kawałek nieba i nigdy go nie opuszczę - zauważa.

Inną matkę mieszkającą w Wielkiej Brytanii zabiło to samo uczulenie. Julie Welsh zdążyła jedynie pocałować synka w główkę, po czym zamknęła oczy i umarła 20 sekund po urodzeniu dziecka. Serce kobiety przestało bić, kiedy wody płodowe po cesarskim cięciu dostały się do jej krwi. Reakcja alergiczna była błyskawiczna. Wcześniej nie zdiagnozowano u niej Pemphigoid gestationis.
 

2013-10-29


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu