Zapalenie płuc

To niejednorodna grupa schorzeń spowodowana przez: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty.

Zapalenia płuc dzieli się zwykle na zapalenia domowe (najczęściej wywoływane jest przez paciorkowce) oraz zapalenia szpitalne (u pacjentów hospitalizowanych, wywoływane najczęściej przez bakterie Gram ujemne).

 

Obraz chorobowy jest bardzo różny, a do głównych objawów możemy zaliczyć: kaszel, podwyższoną temperaturę ciała, duszność, osłabienie. Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów klinicznych, osłuchiwania płuc oraz badania radiologicznego. W leczeniu, w zależności od czynnika wywołującego chorobę, stosuje się różne antybiotyki.

 

Nie należy lekceważyć zapalenia płuc szczególnie u osób starszych lub obciążonych chorobami serca, cukrzycą. U osób starszych, z towarzyszącymi chorobami, w przypadku ciężkich objawów zapalenia płuc wskazana jest hospitalizacja pacjenta.


Pediatria, choroby wewnętrzne, choroby płuc to to główne specjalizacje lekarskie zajmujące się terapią zapalenia płuc
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu