Zakażenie tasiemcem

Tasiemce żyją w przewodzie pokarmowym, długość ich ciała w zależności od rodzaju jest różna – wynosi od kilku mikrometrów do kilkunastu metrów. Zakażenie tasiemcem nazywane jest tasiemczycą.

Objawami zakażenia są: osłabienie, chudnięcie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia.


Wyróżniamy kilka rodzajów tasiemca: tasiemiec bąblowaty – zakażenie nim dotyczy psowatych (psów, lisów, wilków). Ludzie zarażają się przypadkowo ponieważ jaja znajdują się na skórze zwierząt. Tasiemiec ten tworzy charakterystyczne bąble w narządach wewnętrznych. Tasiemiec karłowaty - bytuje w jelicie cienkim człowieka, można się nim zarazić spożywając jego jaja wraz z zanieczyszczonym pokarmem. Tasiemiec nieuzbrojony – żyje w jelicie cienkim człowieka, osiąga długość nawet do 12m, zarażamy się nim jedząc zarażone mięso wołowe. Tasiemiec uzbrojony – posiada haczyki za pomocą których przytwierdza się do jelita cienkiego człowieka. Jaja tego tasiemca spożywamy razem z mięsem wieprzowym.


Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową poprzez zjedzenie mięsa (wieprzowe, wołowe) zawierającego tak zwane wągry tasiemca.


W diagnostyce wykorzystuje się badanie bezpośrednie próbki kału – próbkę ogląda się pod mikroskopem na obecność jaj lub członów pasożyta. Zakażenie tasiemcem leczy się lekami przeciwpasożytniczymi zazwyczaj w pojedynczej dawce. Terapię można powtórzyć w razie konieczności.

 

Leczeniem zajmują się lekarze następujących specjalności: medycyna rodzinna, choroby zakaźne.
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu