Zakażenie owsikiem

Zakażenie owsikiem często występuje u dzieci.  Owsiki to małe, kilkumilimetrowe białawe robaczki.

Żyją w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Charakterystyczną cechą dla owsików jest składanie jaj na skórze w okolicy odbytu i krocza. Wywołuje to swędzenie – jest przyczyną drapania się przez dziecko i przenoszenia zakażenia na palcach (najczęściej za paznokciami) do ust. W ten sposób dziecko samo zakaża się ponownie co bardzo utrudnia wyleczenie.


Zakażonymi palcami dziecko może przenosić jaja owsików na przedmioty codziennego użytku i zabawki. Stąd też łatwo zarażają się od niego inne dzieci, także osoby dorosłe. Leczeniem obejmuje się wszystkich domowników – podaje się leki przeciwpasożytnicze.

 

Leczeniem zajmują się lekarze następujących specjalności: medycyna rodzinna i choroby zakaźne.
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu