WZW (wirusowe zapalenie wątroby)

W Polsce wirusem HCV zarażone jest około 1,9% populacji, nosicielami wirusa jest około 730 000 ludzi, ale tylko około 15 tys. zostało zdiagnozowanych. Oznacza to, że wiele osób nie wie, że są zakażone i stanowią zagrożenie dla otoczenia.

 

Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt z krwią nosiciela. Wirus może się przenosić w czasie zabiegów medycznych głównie drobnych (pobieranie krwi, zabieg operacyjny – 80% zakażeń), w przebiegu zabiegów niemedycznych (wykonanie tatuażu, zabieg u kosmetyczki, fryzjera), wstrzykiwaniu narkotyku. Ważną drogą zarażenia jest droga okołoporodowa – kiedy to wirus jest przekazywany z matki na dziecko – ryzyko zarażenia dziecka wynosi około 5%. Uwaga – HCV nie jest uważany za wirusa przekazywanego drogą płciową, ponieważ do tej pory ta droga zarażenia nie została udowodniona.


Jest to najgroźniejszy wirus zapalenia wątroby ponieważ nadal poziom wiedzy i świadomości na temat wirusa w populacji jest niewielki. Wiele osób nie wie nic na temat wirusa! Nie ma też szczepionki zabezpieczającej przed jego atakiem.

 

Pierwsze objawy zakażenie wirusem nie są specyficzne. Występują np. bóle mięśni i stawów, zmęczenie, depresja, ale w wielu przypadkach infekcja przebiega bezobjawowo. Następnie mogą pojawić się zmiany w obrazie morfologii krwi, zaburzenia krzepnięcia, powiększenie śledziony i wątroby.

 

Kolejnym etapem choroby jest zapalenie wątroby (Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C). Tej fazie towarzyszą dolegliwości takie jak wodobrzusze, krwawienia z przełyku, żółtaczka, zaburzenia psychiczne. Bezobjawowa infekcja może trwać latami; średnio pierwsze poważne objawy występują po około 30 latach od momentu zarażenia. Choroba kończy się bardzo poważnie: marskością i rakiem wątroby. Wcześnie wykryte zakażenie może być wyleczone; za pomocą leków można w 100% wyeliminować wirusa z krwi. Zależy to od rodzaju wirusa, czyli od jego genotypu (1,2,3 lub 4). Szanse na zupełne wyleczenie ma 60-80% nosicieli. W leczeniu stosuje się leki takie jak interferon lub ribawiryna. Terapia jest bardzo długa.


Do wykrycia zakażenia HCV wystarczy prosty test laboratoryjny surowicy krwi na obecność przeciwciał wirusa Jeśli okaże się on dodatni należy zrobić dokładniejsze badania w celu określenia obecności materiału genetycznego wirusa – badanie to kosztuje około 250zł.
W 2004 roku w Polsce powołano Polską Grupę Ekspertów, która miała na celu stworzyć narodowy program zapobiegania epidemii i zapewnienia pomocy chorym, a od 2006 roku WHO oficjalnie angażuje się w kampanię na rzecz walki z WZW C.

 

Leczeniem WZW zajmują się  lekarze następujących specjalności: choroby zakaźne.
 

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu