Twardzina ograniczona

Jest to choroba skóry, która charakteryzuje się powstawaniem stwardniałych, wyraźnie odgraniczonych ognisk chorobowych, które przybierają barwę żółtawą albo porcelanowo białą i zazwyczaj są otoczone sinofioletową obwódką.

 

Przyczyną tego schorzenia są prawdopodobnie zaburzenia autoimmunologiczne ponieważ we krwi chorych stwierdza się obecność charakterystycznych przeciwciał. Bardzo często twardzinie towarzyszą też inne choroby autoimmunologiczne.


Nie wiadomo jaki jest dokładnie mechanizm powstawania choroby. Niedawno wysunięto hipotezę, że niektóre bakterie mogą brać w tym udział. Największy udział przypisuje się bakterii Borrelia burgdorferi.


Do rodzajów twardziny zalicza się:
- twardzinę plackowatą: zmiany są zazwyczaj otoczone fioletową obwódką. Mogą być pojedyncze. Zmiany po wycofaniu się pozostawiają ogniska zanikowe i przebarwienia na skórze. Zmiany najczęściej występują na twarzy. Choroba trwa od kilku do nawet kilkunastu lat.
- twardzinę skórną uogólnioną: zmiany obejmuja prawie całą skórę i występują symetrycznie. Tej odmianie twardziny często towarzyszy objaw Raynaud.
- twardzinę linijną: często towarzyszą jej bardzo poważne zaburzenia immunologiczne. Zmiany skórne są bardzo nasilone. Postać ta może prowadzić do inwalidztwa.


Choroba ma charakter przewlekły, ale zmianom skórnym nie towarzyszą zmiany w obrębie narządów wewnętrznych. Choroba równie często występuje u kobiet jak i u mężczyzn. Bardzo często chorują też na nią dzieci, które najczęściej zapadają na postać linijną. Zmiany, które powstają w obrębie skóry czasami cofają się samoistnie, ale ślady po nich niestety pozostają na całe życie. W łagodnych przypadkach w leczeniu stosuje się witaminę E i penicylinę prokainową. W bardziej nasilonych postaciach choroby stosuje się zazwyczaj leczenie kostykosteroidami lub immunosupresyjne. Niektóre postaci twardziny bardzo dobrze reagują na leczenie witaminą D.

 

Dermatologia  to główna  specjalizacja zajmujące się leczeniem twardziny.
 

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu