Śródmiąższowe włóknienie płuc

To choroba o często nieznanej przyczynie.

Może być wywoływana również przez leki, lub towarzyszyć innym chorobom ogólnoustrojowym. Charakteryzuje się nadmiernym przerostem tkanki łącznej i zniszczeniem nabłonka oddechowego oraz włóknieniem pęcherzyków płucnych. Przebieg choroby zwykle jest skryty i trwa wiele lat nim pacjent zgłosi się do lekarza i zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Obserwuje się stany podgorączkowe, suchy kaszel, przyspieszenie częstości oddychania, zmniejszenie tolerancji wysiłku. Leczenie polega na eliminacji przyczyn (jeśli jest to możliwe) oraz stosowaniu leków głównie z grupy kortykosteroidów.

 

Choroby płuc to to główna specjalizacja lekarska zajmująca się terapią śródmiąższowego włóknienia płuc.
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu