Reakcje na stres

Zespół stresu pourazowego, zaburzenie stresowe pourazowe, w skrócie PTSD (ang. posttraumatic stress disorder) to zaburzenie lękowe będące efektem przeżycia traumatycznego wydarzenia. Schorzenie to może się pojawić u człowieka, który przeżył bardzo silny stres, tragedię lub katastrofę.

 

Może wystąpić u osoby w każdym wieku ale najbardziej podatni są ludzie starsi, dzieci i młodzież. Najprawdopodobniej związane jest to z mniejszymi zdolnościami przystosowawczymi radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Bardzo często występuje u małych dzieci, które doznały ciężkich oparzeń (rozwija się w ciągu roku lub dwóch lat aż u około 80% dzieci – u dorosłych u około 30%).


Ludzie cierpiący na zespół stresu pourazowego wielokrotnie przeżywają dramatyczne sytuacje, które go spowodowały. Przykre wspomnienia mogą być powodowane przez dźwięk, zapach lub obraz, który kojarzy się z urazem. Zazwyczaj te osoby za wszelką ceną starają się unikać sytuacji, które mogą wywołać te wspomnienia. Osoby takie łatwo ulegają irytacji i nie kontrolują ataków złości. Występują u nich zaburzenia snu i trudności w koncentracji, agresja lub panika. Czasem wycofują się z aktywnego życia, nie reagują na bodźce, nie okazują zainteresowania i radości. Czują się opuszczone przez bliskich lub mają nieuzasadnione poczucie winy (np. po śmierci bliskiej osoby).

 

Historia konfliktów międzyludzkich jest pełna różnych określeń na zaburzenia przypominające zespół stresu pourazowego. Są to nerwica okopowa, drażliwe serce, czy szok wywołany wybuchem.

 

Do zdiagnozowania zespołu potrzebne są występujące minimum przez 3 miesiące co najmniej 3 z następujących objawów:
- unikanie wspomnień
- unikanie sytuacji, która spowodowała wstrząs
- brak zainteresowania codziennym życiem
- obojętność
- otępienie (niemożność odczuwania i okazywania uczuć)
- ponury obraz przyszłości


Oraz 2 objawy z poniższych:
- bezsenność
- drażliwość, napady złości, agresji
- trudności w koncentracji uwagi
- nadmierna czujność
- napady lękowe, panika, przerażenie


W leczeniu zespołu stresu pourazowego najlepsze wyniki daje leczenie farmakologiczne połączone z cykliczną psychoterapią. Psychiatria i psychologia kliniczna to specjalności medyczne reprezentujące lekarzy, do których należy zwrócić się o pomoc.

edycja 10/2013
 

2011-02-27


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu