Odra

Jest to choroba wirusowa. Zakażenie następuje najczęściej drogą kropelkową.

 

Okres wylęgania to 10-20 dni, a zakaźność to od 4 dni przed wystąpieniem wysypki do 5 dni po jej pojawieniu się. Objawy to: gorączka, ogólne osłabienie, kaszel, zapalenie spojówek ze światłowstrętem. Przed wystapieniem wysypki pojawiają się tzw. plamki Koplika czyli czerwone plamki na wewnętrznej stronie błon śluzowych policzków. Plamki te przekształcają się w białe grudki na czerwonej podstawie.

 

Wysypka pojawia się po 3-4 dniach od wystąpienia pierwszych objawów. Rozpoczyna się od okolic twarzy i rozprzestrzenia się w dół ciała. Najbardziej nasilona jest w miejscach, w których występuje na początku, mniej nasilona tam gdzie występuje później. Po 3-4 dniach brązowieje a następnie ulega złuszczeniu. W pielęgnacji ważne jest zaciemnianie pomieszczenia aby zmniejszyć dokuczliwości światłowstrętu oraz obniżenie temperatury. Odra może wywoływać powikłania.

 

Leczenie jest objawowe i zajmują się nim  lekarze następujących specjalności: medycyna rodzinna, pediatriachoroby zakaźne.

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu