Mononukleoza

Mononukleoza to choroba zakaźna wywoływana przez wirus Epsteina-Barr. Najczęściej występuje u młodzieży i młodych dorosłych.

Nazywana jest chorobą pocałunków ponieważ przenoszona jest przez bezpośredni kontakt ze śliną lub wydzieliną z nosa osoby zakażonej tym wirusem. Mononukleozą można też zarazić się używając osobistych przedmiotów należących do chorego np. sztućce, szklanki, szczoteczka do zębów. W większości przypadków kontakt z wirusem Epsteina-Barr nie wywołuje objawów choroby. Styka się z nim blisko połowa dzieci do 5 r.ż. a mimo to nie chorują. Objawy choroby pojawiają się po upływie 30-60 dni od zakażenia. Najpierw występują bóle głowy i dreszcze, po 1-2 dniach występuje gorączka, ból gardła, powiększenie węzłów chłonnych zwłaszcza na szyi. Chorzy skarżą się na: osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni i stawów. W cięższych przypadkach może dojść do powiększenia śledziony lub żółtaczki z powodu zajęcia wątroby.


Objawy choroby utrzymują się zwykle od 7 dni do 4 tygodni, ale pełne wyzdrowienie następuje dopiero po 2-3 miesiącach. Sama mononukleoza nie jest chorobą ciężką, niekiedy jednak może prowadzić do poważnych powikłań (szczególnie u osób z obniżoną odpornością np. AIDS). Do powikłań tych zalicza się zapalenie wątroby, trudności w oddychaniu (spowodowane obrzękiem szyi), zapalenie opon mózgowych, drgawki, zaburzenia psychiczne (wskutek zajęcia mózgu i układu nerwowego). Może rozwinąć się niedokrwistość hemolityczna lub dojść do pęknięcia śledziony. W badaniach krwi występuje obecność nieprawidłowych krwinek białych. Stwierdza się też obecność przeciwciał do antygenu Epstein-Barr.


W większości przypadków mononukleoza ustępuje samoistnie. Nie zaleca się leczenia antybiotykiem gdyż jest to choroba wywołana przez wirus. Gorączkę, ból głowy i inne dolegliwości bólowe zwalcza się paracetamolem.

 

Leczeniem zajmują się lekarze następujących specjalności: medycyna rodzinna, pediatria, choroby zakaźne.
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu