Lamblioza

Jest to choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywołana przez pierwotniaka Lamblia intestinalis. Nazywana bywa giardiozą.

Choroba rozprzestrzenia się: drogą pokarmową przez zjedzenie zanieczyszczonych pokarmów, przez wodę zanieczyszczoną kałem osób zarażonych, na basenie, w piaskownicy, ale może być również przenoszona bezpośrednio w toalecie lub podczas stosunków płciowych, Diagnozę stawia się po zbadaniu próbki kału pod mikroskopem. Cysty pierwotniaka pojawiają się w nim już w 7-15 dni po zakażeniu.


Zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. U części chorych pojawiają się następujące objawy: nudności, brak apetytu, gwałtowne, wodniste stolce, gazy, niewielka gorączka, wzdęcia, kurczowe bóle brzucha, zmęczenie. Bardzo częstym objawem jest wzmożony apetyt na słodycze. W leczeniu stosuje się leki przeciwpasożytnicze oraz dietę pozbawioną węglowodanów.


Leczeniem zajmują się lekarze następujących specjalności: choroby zakaźne.
 

2011-05-12


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu