Gruźlica

Jest chorobą zakaźną wywoływaną głównie przez prątek typu ludzkiego (Mycobacterium tuberculosis), wyjątkowo przez inne prątki (np. Mycobacterium bovis). Prątki są kwasooporne, zasadooporne, alkoholooporne.

 

Nazwa choroby zaczerpnięta została z wyglądu zmian odczynowych na prątki, czyli gruzełków (guzków wielkości główki od szpilki), rozsianych w objętych gruźlicą narządach organizmu ludzkiego lub zwierzęcego.

 

Szacuje się że liczba nowych zachowań na świecie obejmuje rocznie około 7 mln osób. Na gruźlicę umiera rocznie ok 3 mln ludzi (z czego 95% w krajach rozwijających się).  W krajach Europy szczyt zachorowań przypadał na wiek XIX. Obecnie gruźlica w USA i Europie stanowi duże zagrożenie dla osób z osłabioną odpornością (np. chorych na AIDS).

 

Do zarażenia gruźlicą dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Źródłem zakażenia na gruźlicę jest najczęściej człowiek chory na gruźlicę otwartą płuc. Innym źródłem zakażenia bywają prątkujące zwierzęta domowe.

 

Zakażenie prątkiem gruźlicy nie jest jednak równoważne z zachorowaniem na gruźlicę. W typowych przypadkach zarażenia gruźlicą bakterie dostające się do płuc powodują powstawanie odpowiedzi zapalnej. To prowadzi do zahamowania namnażania bakterii. Pozostają one jednak w organizmie zarażonych osób w stanie uśpienia i mogą być przyczyną reaktywacji tej choroby w okresie późniejszym. Zachorowanie na gruźlicę może wystąpić dopiero po miesiącach, lub czasami po latach od zarażenia.

 

Głównymi objawami choroby są: kaszel, spadek wagi, zmęczenie, przewlekła gorączka, czasem nocne poty. Najczęstszą postacią choroby jest gruźlica płuc, rzadziej dochodzi do zajęcia nerek, mózgu, serca, wątroby, kręgosłupa, innych narządów wewnętrznych oraz kości. Rozpoznanie gruźlicy opiera się na : identyfikacji zmian w płucach  (badania rentgenowskie klatki piersiowej, inne techniki obrazowania), ale pełna diagnostyka wymaga wyhodowania bakterii z plwociny lub innych płynów ustrojowych, tkanek. Gruźlicę rozpoznaje się również na podstawie badań: klinicznych, alergicznych, serologicznych, sekcyjnych, mikrobiologicznych.

 

Gruźlica jest chorobą wyleczalną, wymagającą przyjmowania kilku leków zwykle przez okres 6 - 9 miesięcy. Gwałtownie przebiegające przypadki gruźlicy wymagają hospitalizacji. Po kilku tygodniach leczenia antybiotykami większość pacjentów chorych na gruźlicę nie stanowi już źródła zakażenia.

 

Choroby płuc to specjalizacja zajmująca się leczeniem gruźlicy.

 

UWAGA: dodatni odczyn tuberkulinowy wskazuje na obecność przeciwciał przeciwko prątkowi gruźlicy, natomiast nie świadczy o chorobie.

 

Gruźlica nadal jest bardzo groźną chorobą, występującą na całym świecie. Najwyższe współczynniki zapadalności na gruźlicę występują obecnie w Afryce subsaharyjskiej. Duży odsetek populacji jest tam zakażony wirusem HIV. Badania kliniczne dowiodły, że zakażenie HIV zwiększa ryzyko zachorowania na gruźlicę.

 

Polska znajduje się w europejskiej czołówce zachorowań na gruźlicę. Ponadto, zachorowania od 2011 występują częściej w skupiskach miejskich ludności, niż na wsi. W 2011 zarejestrowano w Polsce 8478 przypadków zachorowań na gruźlicę.
 

edycja: 10/2013

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu