Gorączka trzydniowa

Jest to łagodna, wirusowa choroba wieku dziecięcego, która nie powoduje powikłań i jej jednokrotne przebycie uodparnia na całe życie.

 

O rozpoznaniu decyduje wiek dziecka. Najczęściej występuje między 6 miesiącem a 3 rokiem życia. Najpierw pojawia się gorączka trwająca 3 dni, potem następuje jej spadek i poprawa samopoczucia. Wtedy pokazuje się wysypka o barwie brudnoróżowej. Wysypka przypomina tę, która występuje w odrze. Pojawia się głównie na tułowiu, później na kończynach, rzadziej na twarzy. Wysypka znika po 1-3 dniach bez przebarwienia skóry i bez łuszczenia się.

 

Leczenie jest objawowe i zajmują się nim  lekarze następujących specjalności: medycyna rodzinna, pediatria i choroby zakaźne.
 

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu