Dżuma

Jest to choroba bakteryjna, której nosicielami są gryzonie (szczury, wiewiórki i inne).

 

Wywoływana jest bakterią Yersinia pestis przenoszoną przez pchły po ugryzieniu zakażonego zwierzęcia. Początkowo pojawiają się: wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i osłabienie. W kolejnej fazie powiększają się węzły chłonne zwłaszcza pachwinowe.


Istnieje kilka postaci dżumy: dżuma dymieniczna, która charakteryzuje się zmianami ropnymi w obrębie węzłów chłonnych i powstawaniem przetok. Postać septyczna charakteryzuje się bakteriemią czyli obecnością bakterii we krwi, prowadzących do powstania zatorów w naczyniach krwionośnych. Postać płucna charakteryzuje się ciężkim zapaleniem płuc z krwiopluciem, dusznością i sinicą. Płucna postać dżumy jest przenoszona drogą kropelkową bez udziału gryzoni.


Choroba jest groźna i charakteryzuje się dużą śmiertelnością. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków a leczeniem zajmują się  lekarze następujących specjalności: choroby zakaźne.
 

2011-02-28


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu