Depresja poporodowa

Jest szczególnym rodzajem zaburzenia, ponieważ jej następstwa nie tylko dotykają 1 na 5 matek, ale także jej nowo narodzone dziecko i najbliższe otoczenie.

 

Kiedyś lekceważona, jest często uważana za coś wstydliwego, teraz coraz częściej przestaje byc tematem tabu. Zdarza się, że pierwsze objawy depresji wystepują już na początku ciąży. W drugim trymestrze ustepują i wracają przed samym porodem, tym razem juz nasilone. W początkowej fazie nie wymagają leczenia (u 80% kobiet występuje smutek ustępujący po kilku dniach), ale zdarza się, że poprzedzają wystąpienie depresji poporodowej (u około 13% kobiet).


Największe nasilenie objawów przypada na 5 dzień po porodzie, kiedy to występują największe wahania hormonalne (tzw. baby blues). Objawy te najczęściej ustępują samoistnie w ciągu 14 dni, ale u około 10-15% kobiet objawy stopniowo narastają i w ciągu 30 dni rozwija się pełnoobjawowa depresja. U około 0,2% kobiet, zwykle 2-3 tygodnie po porodzie może nawet rozwinąć się psychoza w przebiegu której, z powodu dużego ryzyka samobójstwa lub dzieciobójstwa konieczne jest przyjęcie do szpitala.


Bardzo pomocne w postawieniu diagnozy jest wyczulenie najbliższej rodziny na powtarzające się infekcje lub oznaki niedożywienia dziecka dlatego, że to może być przejawem depresji poporodowej matki. Depresji poporodowej nie należy lekceważyć i zawsze  w przypadku naszych podejrzeń skontaktować się ze specjalistą (psychiatria).


 

2011-02-27


Czytaj także:

Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu